İzmir Büyükşehir hukuku yok saydı

Antalyalı kooperatifinin İzmir Hali’ndeki iş yerini kapatan Büyükşehir Belediyesi, davalık oldu. Dava sonucunu beklemeden iş yerini başka bir firmaya veren Büyükşehir, hukuksuzluk örneği gösterdi

İzmir Büyükşehir hukuku yok saydı
Adalet kisvesi altında yürüyüş yapan ve halkı ayaklandırmaya çağıran CHP, söz konusu kendi belediyeleri olduğunda adaleti unuttu. Antalya merkezli Adrasan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Meyve ve Sebze Hali'ndeki 99 numaralı iş yerini ihaleye girerek 3 yıllığına kiraladı. Antalya'dan getirdiği meyve ve sebzeleri satan kooperatif haziran ve ekim ayları arasında aşırı sıcaklar yüzünden üretim olmadığı için satış yapamadı. Kooperatif Başkanı Öcal Tuncer, Büyükşehir Belediyesi'ne yazdığı dilekçede üretim kooperatifi olduklarını, Antalya'daki aşırı sıcaklar nedeniyle haziran ve ekim ayları arasında üretimleri olmadığını, bu nedenle bu süre zarfında satış yapamayacaklarını ifade etti. Üretim başladıktan sonra 29 Ekim 2016'dan 4 Aralık 2016'ya kadar sorunsuz olarak 35 gün boyunca meyve ve sebze satışı yapıldı. Ancak haldeki diğer satıcılar piyasa fiyatlarının çok daha altında satış satan kooperatiften rahatsızlık duymaya başladı. Haldeki diğer satıcıların baskılarına boyun eğen Büyükşehir, kooperatifin haldeki işyerini '15 gün süreyle gerekçesiz olarak kapalı kalması'nı bahane ederek mühürleyerek kapattı. Büyükşehir, encümen kararıyla kira sözleşmesini iptal ederek, boşaltılması kararı aldı. Kooperatif de yürütmenin durdurulması kararının verilmesi talebiyle İzmir 4. İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme ilk önce yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak belediyenin itirazı sonrası tek imza olduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulması kararı kaldırıldı. Kooperatif bu karara da itiraz etti ve şimdi itirazdan gelecek cevabı bekliyor. Büyükşehir mahkeme süreci henüz tamamlanmadan iş yerini başka bir firmaya verdi.
Büyükşehir'in mahkeme bitmeden 3 yıllığına ihaleyle kiraladıkları iş yerini başkasına ihaleye verdiğini ifade eden Kooperatif Başkanı Öcal Tuncer, "İzmir Büyükşehir hukuk tanımıyor. Bu adaleti savunanların adaletsizliği. Buradan Aziz Kocaoğlu'na sesleniyorum. Bu hukuksuzluğa son versin" dedi.
Kiracı olmasına karşın haldeki iş yerine 300 bin lira harcama yaptığını söyleyen Tuncer, "Kooperatifimizi meyve ve sebzeyi aracısız en uygun fiyata tüketici ile buluşturmak amacıyla kurduk. İlk yerimizi İzmir'deki Meyve ve Sebze Hali'nde açtım. Bir yıl önce ihaleye girerek 99 numaralı yeri 3 yıllığına kiraladım. Yaklaşık 3 ay tadilat yaptım. 300 bin lira para harcadık. Ekim 29'undan Aralık 4'e kadar ürün sattım. Ticaret odası kaydıyla 1 ay uğraştım. Büyükşehir bu arada homurdanmaya başladı. Kanun 15 gün mazeretsiz kapalı kalırsa fesih sebebi diyor. Bunların bu maddeyi kullanacaklarını anladım. Halciler alttan alttan üzerimize oynamaya başladılar. Rahatsız oldular. Bu maddeyle kapatacaklarını anladım" dedi. Bu yüzden belediyeye dilekçe yazdığını ifade eden Tuncer, şöyle devam etti: "Sıcakta üretim yapılamadığını, üretici örgütü olduğumuz için dışarıdan mal alamadığımızı ve bu nedenle ekim sonuna kadar satış yapamayacağımı belirttim. 29 Ekim'de ilk faturayı kestim. Aralık 4'üne kadar satış yaptım. Büyükşehir Belediyesi 27 Ekim'de encümen kararıyla geriye dönük kapatma kararı aldı. Ben de bunun üzerine mahkemeye gittim."

EMEKLERİ BOŞA GİTTİ
İzmir 4. İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararını tek başına imza attığı gerekçesiyle iptal ettiğini anlatan Tuncer, "Çift imza atmamı istiler. Bunu yapınca harç yatırmama gerek olmadığını söylediler. Ben de denileni yaptım. Bu sefer de harç yatırmadığım için kabul etmediler. Sonra harç yatırdım. Mahkeme bitmeden başkasına ihaleye verilmesi hukuksuzluğu gösteriyor" ifadesini kullandı.

BİZE ULAŞIN