Bayramda şehitleri yalnız bırakmadılar

İzmir’deki Kadifekale Şehitliği, arife günü ve Kurban Bayramı’nın ilk günü şehit ailelerinin akınına uğradı. Acılı aileler, şehitlerin mezarları ziyaret edip, Kuran okuyup, dualar etti

Bayramda şehitleri yalnız bırakmadılar
İzmir'de arife günü ve Kurban Bayramı'nın birinci gününde şehit aileleri, Kadifekale Şehitliği'ndeki yakınlarının mezarlarını ziyaret etti. Bayramda şehitlerine koşan İzmirliler, acılarını ilk günkü gibi yaşadı. 2008 yılında terör örgütü PKK'ya yönelik Güneş Sınırötesi Harekatı sırasında Kuzey Irak'ta helikopterin düşmesiyle şehit olan Pilot Üsteğmen Gürcan Ulucan'ın 60 annesi Nesrin Ulucan acısının hala ilk günkü gibi olduğunu söyledi. Bir kızı da öğretmen olan iki çocuk annesi Ulucan, "Tüm özel günlerde olduğu gibi bugün de şehit oğlumun mezarını eşim Özcan Ulucan ile birlikte ziyaret ettik. Dua ettik. Eşim de jandarmadan emekli astsubay. Damadımız da asker. Cuma günleri, özel günlerde, acımız dayanılmaz hale geldiğinde şehidimize ziyarete geliyoruz. Burada dua edince rahatlıyoruz. Oğlum şehit düştüğünde 5 aylık evliydi" diye konuştu.

Oğluna şehidin adını verecek
1995 yılında Şırnak Uludere'de terör örgütü PKK tarafından şehit edilen er İlyas Akın'ın devlet memuru kardeşi Atalay Akın, eşi ile birlikte şehitliği ziyaret etti. 22 yıl önce şehit düşen abisinin mezarını tüm özel günlerde ziyaret ettiğini anlatan Akın, eşinin hamile olduğunu, iki ay sonra doğacak oğluna şehit abisinin ismini vereceğini söyledi. Oğlunun isminin İlyas Ata olacağını anlatan Atalay Akın, "Aradan 22 sene geçmesine rağmen acımız ilk günkü gibi taze. Abimi hala unutamadık. Abimin doğum günü 4 Eylül. Şu an yaşıyor olsaydı 43 yaşında olacaktı. Burada abim için eşimle birlikte dua ettik. Mezarını temizledik. Su verdik. Çevredeki şehit mezarlarını da suladık" şeklinde konuştu.

Vatanı için canını verdi
6 Aralık 2016'da Hatay Yayladağ'da devriye görevini yaparken şehit düşen oğlu Taner Kaya'nın mezarını yakınları ile birlikte ziyarete gelen 58 yaşındaki Mehmet Kaya, aradan geçen zamanda oğlunu unutamadığını söyledi. Baba Kaya, oğlunun vatani görevini yaparken yaklaşık 2 yıl önce Suriye sınırında sırtından vurularak şehit düştüğünü ifade etti. Kendisinin de Mardin Ömerli'de köy koruculuğu yaparken gazi olduğunu anlatan baba Kaya, "Her bayramda ve özel günlerde oğlumun mezarını ziyaret ediyoruz. Dua ediyoruz. Babam Ferhat Kaya da 21 sene önce şehit düştü. Amca oğlum da aynı şekilde şehit. Oğlum da bu vatan için canını verdi" dedi.

BİZE ULAŞIN