İzmirli gezgin Çernobil’i gezdi

İzmirli gezgin Türker Adakale, 31 yıldır yaşamın olmadığı Çernobil’e gitti. Gördüğü manzaradan fazlasıyla etkilenen Adakale, “Eşyalar bırakıldığı gibi kalmış. Tek fark ise doğanın istilası” dedi

İzmirli gezgin Çernobil’i gezdi
Ukrayna'nın Pripyat şehrinin 14.5 kilometre kuzeybatısında bulunan Çernobil şehri, 26 Nisan 1986 tarihinde nükleer santralde deney sırasında meydana gelen reaktörde meydana gelen ve 31 kişinin yaşamını yitirdiği patlamayla adını dünya tarihine yazdırdı. Kazanın ardından reaktörün bulunduğu alanın etrafında 30 kilometre yarıçaplı bir alan tamamen girişe kapatıldı. Son birkaç yıldır ise Ukraynalı birkaç tur şirketi alınan özel izinlerle bu noktalara tur düzenliyor. Adrenalin tutkunlarının ve gezginlerin odağında olan bu nokta oldukça ilgi çekiyor. İzmir'de bir kamu kurumunda çalışan 33 yaşındaki Türker Adakale de geçtiğimiz günlerde Çernobil'i ziyaret etti.

EŞYALARA DOKUNMAK YASAK
Avrupa'nın neredeyse tamamını gezen Adakale, "Her zaman en zorlu, en sıra dışı rotaları seçmemle tanınıyorum. Çernobil'e karşı zaten bir ilgim vardı. Orayı ve kazayı anlatan birkaç belgesel izlemiştim. Bir gün internette gezerken 'İnsanlık bir gün dünyadan tamamen yok olursa dünya nasıl görünürdü' diye bir tanıtım gördüm. Benim için vurucu nokta o oldu" dedi. Gördüğü manzaradan çok etkilendiğini belirten Adakale, "Kiev'de özel izin sahibi birkaç tur şirketinin Çernobil'e tur düzenlediğini öğrendim. Çernobile girerken pasaport kontrolü yapılıyor. Başka bir ülkeye giriş yapar gibi titizlikle kontrol edilildik. Kıyafet kuralına uyulmuyorsa giremiyorsunuz. İçeride bütün eşyaların nerede bırakıldıysa öyle kalmış. Tek fark doğanın istilası. Herhangi bir şeye dokunmak yasak. Üzerimizde radyasyon ölçen cihazlar vardı. Kritik sınıra yaklaştığında alarm çalacağı söylendi. Üstünüzdeki radyasyon seviyesini ölçüyorlar. Yüksek çıkarsa hemen çıkarmıyorlar. Radyasyon ölçümünde 1- 2 saatlik bir uçuştan daha az radyasyona maruz kaldığımızı söylediler. Çok etkileyici bir yerdi. İnsan bu manzarayı görünce, 'İnsanlık dünyadan yok olunca bütün şehirler 30 yıl içinde bu hale gelebilir. Doğa her türlü galip geliyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN