Anne oğulun çifte bayramı

Karaciğer nakli olması gereken Beyhan Acargönül’e, en uygun donör oğlu Mustafa çıktı. Fazla kilosu bulunan Mustafa, nakil için 2.5 ayda 30 kilo verdi. Operasyonun ardından anne oğul çifte bayram yaşadı

Anne oğulun çifte bayramı
Manisa'da yaşayan 62 yaşındaki Beyhan Acargönül, 1994 yılında eşini kaybettikten sonra 3 çocuğuna hem anne hem de babalık yaptı. 2016 yılının Ağustos ayında bilinç kaybı yaşayarak hastaneye kaldırılan Acargönül'e ilk önce epilepsi ardından alzheimer tanısı konuldu. Kullandığı ilaçlar nedeniyle durumu kötüleşen talihsiz kadının rahatsızlığı için deli dana hastalığından şüphelenildi. 45 gün yoğun bakımda kalan Acargönül'e, kan tahlili yapıldı. 110 kilo olan talihsiz kadına obeziteye bağlı karaciğer tanısı koyuldu. Kesin tedavi için karaciğer nakli önerildi.

Kiloları nakili engelledi
Ancak bu kez ameliyata engel olarak kilo sorunu ortaya çıktı. Acargönül karaciğer nakli için İzmir'e Kent Hastanesi'ne sevk edildi. Yapılan tetkiklerde 89 kilo olan oğlu Mustafa Acargönül'ün uygun donör olduğu ortaya çıktı. Ancak Mustafa'nın aşırı kiloları nedeniyle nakil yapılamadı. Yaklaşık üç ayda 'hayat diyeti' yapan anne 30, oğlu 27 kilo zayıfladı ve Doç. Dr. Murat Kılıç ile Opr. Dr. Cahit Yılmaz başkanlıklarındaki iki ekip tarafından nakil ameliyatına alındı. Gerçekleştirilen başarılı operasyonla oğul Acargönül'den alınan karaciğer parçası anne Acargönül'e nakledildi. Kısa sürede kilo veren Mustafa Acargönül, "1 Şubat'ta diyete başladım, 2.5 ay gibi bir sürede 89 kilodan 62'ye indim. Yemeyi seven bir insan için hayattan fedakarlık yapmak zordu. Ama işin içinde aile ve anne olunca daha farklı oluyor" dedi. Beyhan Acargönül ise, "Oğlum baba olacağı müjdesini aldıktan iki gün sonra benim için ameliyat masasına yattı. İkinci hayatım başladı. Ameliyat olmasaydı bayramı göremeyecektim, Şimdi beraberiz, hepimiz mutluyuz" dedi.
BİZE ULAŞIN