İhracat bayramı

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) ağustos ayında 1 milyar 49 milyon dolarlık ihracatla yılın en yüksek aylık rakamına ulaştı. İhracatçıların bu başarısı çifte bayram yaşattı

İhracat bayramı
Ege İhracatçı Birlikleri'nin, ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6 artış yaşanan ihracatta 2017 yılının aylık bazda en yüksek ihracat rakamına ulaşıldığı bildirildi. Birliğin ağustos ayı ihracatının 1 milyar 49 milyon dolar, ocak-ağustos dönemindeki ihracatının ise 7 milyar 520 milyon dolara yükseldiği kaydedilen açıklamada, EİB çatısı altındaki 12 birlikten 9'unun ihracatını artırdığı, 3'ünün geçen yılki ihracat rakamlarını yakalayamadığı belirtildi. Son bir yıldır ihracatta her ay rekorlar kıran Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Ağustos ayında yüzde 86'lık ihracat artışı ile 2016 yılı Ağustos ayında 10 milyon 853 bin dolar olan ihracatını 2017 yılı Ağustos ayında 20 milyon 155 bin dolara çıkardı ve rekortmenliğini üst üste 11 aya taşımış oldu. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği 2016 yılı Ağustos ayında yaptığı 115 milyon 953 bin dolarlık ihracatı 2017 yılı Ağustos ayında yüzde 16 arttırarak 134 milyon 467 bin dolara yükseltti. Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, ağustos ayında Türkiye- Katar ve Türkiye-Rusya İş forumlarına ev sahipliği yaptıklarını hatırlatarak, bu emeklerin sonrasında gelen ihracat rekorunun bu çabaları taçlandırdığını kaydetti.

"BAŞARI TAÇLANDI"
Son bir yıldır döviz kurlarının Türk ihracatçısının rekabetçiliğine olumlu yansımaları olduğunu ancak son dönemdeki gelişmelerin bu süreci sekteye uğratma riski barındırdığını belirten Ünlütürk, şöyle devam etti: "Son bir yıldır döviz kurlarının olumlu etkisiyle Türkiye'nin ihracatı 2017'in ocak-ağustos döneminde yüzde 12 artış rakamına ulaştı. 2017 yılını Orta Vadeli Program'da yer alan 153 milyar dolar hedefinin üzerinde 155 milyar dolar seviyesinde tamamlayabileceğimiz bir performans gösteriyoruz. İhracatımız 2017'in ilk çeyreğinde büyüme rakamlarına olumlu etki etti. Bu etkinin ikinci çeyreğinde de sürmesini bekliyoruz. Türkiye tekrar düşük kur yüksek faiz sarmalına girerse ihracat hedeflerimiz tutturulamaz hale gelir."
BİZE ULAŞIN