Uşak turizme iddialı giriyor

Uşak turizme iddialı giriyor
Uşak'ı adeta baştan yaratan ve kente yepyeni bir vizyon kazandıran Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, turizm için kolları sıvadı. Kültürel ve tarihi açıdan oldukça zengin olan Uşak'ın turizmde söz sahibi olması için hareket geçen ve hedeflerinin yılda 1 milyon turist ağırlamak olduğunu belirten Başkan Cahan ile meşhur Karun Hazineleri'ni, Amerika'daki Büyük Kanyon'dan sonra ikinci sırada yer alan Ulubey Kanyonu'nu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni süsleyen ünlü Uşak halılarını, termal sularını konuştuk.

Uşak'ta ciddi bir arkeolojik alt yapı var. Uşak'ta yürütülen arkeolojik çalışmalar nedir?
- Uşak, 200 bin yıllık bir geçmişin izlerini taşıyan bir şehir. Lidyalılar zamanında bir geçiş noktası ve ilk paranın bulunduğu yerlerden. Uşak'ta bulunan tarihi eserlerimiz tüm dünyanın dikkatini çekecek özelliklerde. Şuan ki arkeoloji müzesinde binlerce eser, alan yetersizliği yüzünden sergilenemiyor. Yeni bir arkeoloji müzesi için çalışıyoruz. Bu sıkıntılar ve tanıtım eksikliği nedeniyle içinde dünyada eşi bulunmayan Karun Hazineleri'nin yer aldığı müzenin ziyaret edilme sayısı istenen hedeflerin çok altında. 450 parçalık meşhur Karun Hazineleri'nin ancak 300 parçası şuan sergilenebiliyor. Yeni müze hizmete girdiğinde 250 bin turiste burayı göstermeyi hedefliyoruz.Uşak, dünyanın ikinci büyük kanyonuna sahip. Ulubey Kanyonu'ndan bahsedebilir misiniz?
- Ulubey Kanyonu, ABD'deki Arizona Eyaleti sınırları içerisinde bulunan Büyük Kanyon'dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonu. Ulubey Çayı, bütün kanyonu adeta saklı bir cennete çeviriyor. Kanyona, 135 metrekare büyüklüğünde camdan oluşan seyir terası oluşturduk. Teras büyük ilgi gördü. Yakın bir tarihte kanyonun, yamaç paraşütü ve doğa turizmine açılmasını planlıyoruz. İnanıyorum ki o zaman kanyon için hedeflediğimiz turist sayısı yılda 500 bini geçecek.

Kentsel dönüşüm çalışmaları nasıl gidiyor? Hedefleriniz nedir?
- Türkiye'nin sanayiden konut ve ticaret merkezine dönüşen ilk şehri olan Uşak'ın kentsel dönüşümden sınıfı geçtiğini düşünüyoruz. Atıl durumda olan sanayi bölgelerini konut ve ticaret merkezine dönüştürdük. Dönüşüm projemiz 430 bin metrekareyi kapsıyor ve yaklaşık 450 milyon liralık yatırım yaptık. 923 iş yeri ve bin 51 konutun yer aldığı projemizde Kasım ayında da sosyal yaşamı başlatacağız.Cumhurbaşkanımız'ın da destek verdiği "Kent Park" projenizden bahsedebilir misiniz?
- Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da yakından takip ettiği Kent Park projesi ile 100 bin metrekarelik alan üzerinde Uşak'ın doğa ile bütünleştirmeyi hedefliyoruz. Projede, resmi kurumlar ise yeni yerlerine taşınarak Uşak'ın nefes almasına neden olacak.

Uşak'ta kaplıca turizmi nerelerde yapılıyor?
- Hamamboğazı, Emirfakı ve Örencik köyü'ndeki kaplıcalar, Uşak'ta yer alan kaplıcalarımız. Biz Uşak'ta büyük otellerin termal yatırım yapmasını istiyoruz ve bekliyoruz.

BİZE ULAŞIN