15 Temmuz Şehitler Cami Çamlık’ta yükselecek

Balıkesir Büyükşehir’in Çamlık Tepesi’nde yapacağı Hilal minareli caminin adı 15 Temmuz Şehitler Cami olacak. Rekreasyon alanı kentin her yerinden görülecek

15 Temmuz Şehitler Cami Çamlık’ta yükselecek
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un vizyon projelerinden Çamlık Tepesi'nde yapılacak olan Hilal minareli caminin temelleri atıldı. Temel atma töreninde konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, camiye "15 Temmuz Şehitler Cami" adının verileceğini söyledi. AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan ve ilçe belediye başkanlarının katıldığı temel atma töreninde konuşan Başkan Uğur, yapımı devam eden Çamlık Tepesi Rekreasyon Alanı'nın Büyükşehir Belediyesi'nin vizyon projeleri arasında yer aldığını söyledi.

"KENTİ TANITACAĞIZ"
Çamlık'taki alanın 350 dönüm olduğunu ifade eden Başkan Uğur, "Bizim Çamlık'ta düşündüğümüz rekreasyon alanı, Hilal Minareli Cami, Bilim Merkezi, kütüphanesi ve Minia Balıkesir'den oluşacak. Minia Balıkesir'i gezdiğiniz zaman, 12 dönüm alanda bütün Balıkesir'in ilçelerini gezmiş olacaksınız. Aynı İstanbul'daki Minia Türk gibi bir yapıda olacak. Burayı gezen Ayvalık'taki Cunda Köprüsünü, Sındırgı'nın halısını, Savaştepe'nin peynirini, Gönen'in kaplıcasını görecek. Her ilçemiz hakkında bilgi sahibi olacak. Balıkesir böyleymiş diyecekler. Balıkesir'i tanıtacağız. Kütüphanesi, Bilim Merkezi yine gençliğimize, hem ortaöğretim ve yüksek öğretimde okuyanlara yenilenebilir enerji temalı Bilim Merkezi inşa edeceğiz. Buraya gelen gençler rüzgar ve güneş enerjisinden nasıl elektrik elde ediliyor, biokütle ve biyogazdan ve bir çok bilimsel uygulama ve araştırmaları birebir görmüş olacak. Deneyler yapabilecekler. TÜBİTAK ile yapmış olduğumuz protokol ile imzalandı. Binasını biz inşa ettikten sonra TÜBİTAK içine 25 milyon lira harcayarak Bilim Merkezini tamamlayacak" diye konuştu. Balıkesir'in milattan önceye dayanan eski bir tarihi olduğunu belirten Başkan Uğur sözlerini şöyle sürdürdü: "Tarih Caddesi'nde de Balıkesir tarihi milattan önce başlasın, Atatürk Anıtı'nda da Cumhuriyetle birlikte şanlı bayrağımızın dalgalandığı yerde gelen ziyaretçiler, Balıkesir'in tarihini bütün rölöveleri ve resimleri ile görmüş olsun. Yine Camimiz, Hilal minaremiz inşallah lazer gösterilerinin olduğu 33 metre yüksekliğinde, 8 metrede kaidesi var. 41 metre, 10-12 kat bina uzunluğunda. Orada güneşin doğuşunda ve dolunay olduğunda orada Vav harfini görmüş olacağız. Hilal minarede yapacağımız renk her zaman değişebilecek. İstediğimizi oraya yazabileceğiz. Türkiye ve dünyada olmayan bir örneği bu camimiz ile yapmış olacağız. Yine Çamlık'ta rekreasyon alanlı, yürüyüş yolları, helikopter pisti ve aynı zamanda helikopterler buradan Ege ve Akdeniz'e geçiş yolu üstündeyiz. Burada benzin ikmali yapabilecek. İstediğinde burada çay, kahvesini içerek vakit geçirebilecek. Ara verecek. Yeşil alanlarımız, halı sahalarımız, bütün insanların ihtiyacına cevap verecek istekler." Çamlık Rekreasyon Alanı'nın Çay deresi rekreasyon Alanı olan Avlu Balıkesir ile teleferik vasıtasıyla birbirine bağlanacağını hatırlatan Başkan Ahmet Edip Uğur, "İnşallah çok yakın zamanda bunun da ihaleye çıkacağız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN