Davullu zurnalı kentsel dönüşüm

Büyükşehir, Türkiye’de ilk kez Roman vatandaşların yaşam tarzına uygun sosyal konut projesini hayata geçirdi. Konutlar hak sahiplerine teslim edildi

Davullu zurnalı kentsel dönüşüm
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de bir ilke imza atarak Roman vatandaşların yaşam tarzlarına uygun ilk sosyal konut projesini hayata geçirdi. Roman vatanşdaşların Yıldırım ve Rüzgar Caddeleri üzerinde bulunan evleri, imar yolunda kalınca yıkılması gündeme geldi. Roman vatandaşları evsiz bırakmak istemeyene Balıkesirr Büyükşehir Belediyesi, 1.Gündoğan mahallesinde 3 bin metrekarelik alan üzerine toplam 11 bloktan oluşan 34 dairelik, 6 milyon liraya mal olan sosyal konut projesini hayata geçirdi. Roman vatandaşların boşalltığı eski evleri ise davul zurna eşliğinde yıkıldı.

ROMANLARA FEDA OLSUN
Yeni sosyal konutların hak sahiplerine teslimi için tören düzenlendi. Töreni Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, AK Parti Milletvekilleri Mahmut Poyrazlı ve Kasım Bostan, Başbakan Baş Danışmanı Metin Özçeri, Karesi belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Roman vatandaşlar katıldı. "Bizde ayrımcılık, ötekileştirme, ayrıştırma yok. Biz yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz. Yeni Türkiye'de Roman kardeşlerimizin eğitim, istihdam ve barınma konularında problemleri bir bir ortadan kalkıyor" diyen Balıkesir Belediye Başkanı Başkan Uğur, "Bu evlerin yıkılması lazım dediler. Burada Roman kardeşlerimiz oturuyor dediler. Ben buraları yıkamam dedim. Bu insanların hali vakti yerinde değil paraları pulları yok. Patırtılı, kütürtülü polis ile yıkım olmaz dedim. Projeleri hazırladım. Bu evleri çok katlıda yapmadık. Buraya gelir çok katlı yapardık ama siz rahat yaşayamazdınız. Avlusu olan, balkonu olan, böyle güzel evler olmazdı. Villa gibi. Buralarda lüks konutlarda olan ebeveyn banyosu bile var. Hiçbir mazeret kabul etmedim, elektrik ve suyu bağlattırdık. En son doğalgazı bağladık, gelir seviyesi düşük hemşerilerimize verdiğimiz doğalgaz sobası da koyduk. Roman kardeşlerimiz için feda olsun" dedi.

ÖRNEK OLDU
Başkan Uğur'a proje için teşekkür eden Başbakan'ın Roman Baş Danışmanı Metin Özçeri, "Bu evlerTürkiye'ye örnek olacak. İskan yasasında 1934 yılında bir yasa vardı. Çingeneler, casuslar, göçebeler sınır dışı edilir diye. O madde AK parti döneminde 2006 yılında ortadan kaldırıldı" diye konuştu.

?30 YILLIK KONUT SORUNLARI BÜYÜKŞEHİR İLE ÇÖZÜLDÜ
1. Gündoğan Mahallesi'ndeki kadastro çalışmalarının 1963 yılında kesinleştiğini söyleyen Başkan Uğur, "Altıeylül ilçesi 1.Gündoğan Mahallesi kadastro çalışmaları 1963 yılında kesinleşmiştir. Gündoğan Mahallesi Yıldırım caddesindeki vatandaşlarımız 648 ada 5 nolu kadastro parselinden hisseli arsa tapusu satın almış ve 1985 yılına kadar halen oturdukları evleri yapmışlardır. Balıkesir Belediyesi'nin 1990 yılında yapmış olduğu imar uygulaması sonucunda Yıldırım caddesindeki vatandaşlarımızın evleri imar yolunda kaldığından; 3949 ve 3950 nolu imar adasından hak sahiplerine imar parselleri verilmiştir. Maalesef Balıkesir Büyükşehir oluncaya kadar olmamış. Burası şehir trafiğini rahatlatacak olan açılması planlanan yeni arter, Sıtkı Yırcalı caddesinden Yıldırım caddesi, Rüzgar caddesi ve Savaştepe caddesine bağlanan Adliye kavşağına kadar uzanan yaklaşık 5 km'lik alternatif güzergah olacaktır" dedi.
BİZE ULAŞIN