Güreşte ‘Uğur’lu dönem

Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin ilk genel kurulu Balıkesir’de yapıldı. Genel kurulda birliğin başkanlığına Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur getirildi. Uğur, güreş sporunu 12 aya yayacaklarını söyledi

Güreşte ‘Uğur’lu dönem
Türkiye Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği 1. Genel Kurul Toplantısı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Avlu Balıkesir Sergi Salonu'nda düzenlenen toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Balıkesir'in tanıtıldığı sinevizyon gösterisinin ardından yağlı güreşlerin konu edildiği bir de tanıtım filmi katılımcılara izletildi. Gösterimlerin ardından genel kurula evsahipliği yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur açılış konuşması yaparak katılımcılara hitap etti.
Yağlı güreş düzenleyen kentlerin ilk kez bir çatı altında Balıkesir'de bir araya geldiklerini söyleyen Başkan Uğur, "Tıpkı er meydanında olduğu gibi 'Bismillah' diyerek genel kurulumuzun hayırlı olmasını diliyorum. Kalbi er meydanında atan tüm güreş sevdalılarını saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Yağlı güreşin geleceği için birlik çatısı altında tüm güreş severler ile güç birliği yaparak ortak hareket etmek için bir araya geldik. Birlikteliğimizin Türkiye'de yağlı güreş yapan şehirlerimizin her birinde yağlı güreşin kalitesine, standardına, altyapısına ve tekniğine değer katacağına inancım sonsuz. Bu beraberlik, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün övgüsüne de mazhar olan Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan, Adalı Halil, Koca Yusuf gibi cihana ün salmış pehlivanların Türkiye'ye kazandırılmasına imkan ve fırsat sağlayacaktır.
İstiyoruz ki hem yağlı güreşlerde kaliteyi yükseltelim, yağlı güreşi 12 aya yayalım ve sporu dünyaya tanıtıp layık olduğu güzel yerlere taşıyalım. Geçtiğimiz Ocak ayında pehlivanlarımızın şehitlerimiz için kol bağladığı kış güreşi de bu noktada atılmış en güzel adım. İnşallah önümüzdeki yıllarda sadece yağlı güreşlerin yapılacağı, modern bir kapalı er meydanını güreş camiasına kazandıracağız.
Yağlı güreşe gönül veren kentlerimizin belediye başkanları ve ağaları bu işe sahip çıktığı için gurur ve mutluluk duyuyorum.
Yağlı güreşe sahip çıkan tüm belediyelerimizi birlik çatısı altında bir araya gelerek, istişare ile omuz omuza çalışmaya davet ediyorum. Ayrıca davetimize icabet eden, etmeyen tüm güreş camiasına sevgi ve saygılarımı sunuyorum" diye konuştu.

BAŞKAN UĞUR 53 OY ALDI
Yapılan kapalı oylama sonucunda Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanlığı'na 53 oyla Başkan Uğur, meclis başkan vekilliğine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan seçildi. Meclis katip üyeliklerine ise Başer Atikbay ve Turgay Kılıç seçildi. Encümen üyeliklerine ise Recep Gürkan, Adnan Köşger, Ümit Öztekin, Yücel Yılmaz, Ramazan Bahşi ve Mehmet Çerçi getirildi.
Toplantıya Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Manisa Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Antalya Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Kocaeli Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Türkiye Güreş Federasyonu As Başkanı Mehmet Ayan, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ve çok sayıda davetli katıldı.
BİZE ULAŞIN