Kenetlendik

Hain darbe girişiminin 1. yıldönümünde Balıkesirliler, şehitleri dualarla andı. Şehit ailelerine ‘yalnız değilsiniz’ mesajı verildi. Meydanlardaki on binlerce vatandaş, demokrasi nöbeti tuttu. Nöbet sabaha kadar sürdü

Kenetlendik
15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla tüm Türkiye'de gerçekleşen demokrasi yürüyüşü Balıkesir'de de on binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.
Balıkesir'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri saat 21.30'da Ali Hikmet Paşa Meydanı'nda mehteran takımı eşliğinde gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüşe Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Turan, Adalet Komisyonu Başkanı Fatih Aksoy, Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Dölek, ilçe belediye başkanları, kaymakamlar, daire müdürleri ile binlerce Balıkesirli katıldı.
Milli İrade Meydanı'nda biten yürüyüşün ardından Valilik'te 15 Temmuz temalı resim sergisi açıldı. Protokolün tören alanındaki yerini almasının ardından şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul konuşmasının dinlenmesinin ardından Kur'an'ı Kerim okundu.

SLOGANLAR ATILDI
Başkan Uğur ve Vali Yazıcı, yaptıkları konuşmada, FETÖ'cü hainleri lanetlerken, 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattı. Vali Yazıcı konuşmasının ardından 15 Temmuz'da Ankara Gölbaşı'ndaki Polis Özel Harekat Merkezi'ne düzenlenen saldırıda şehit olan Polis Memuru Turgut Solak'ın eşi Aynur ile annesi Şeküre ve babası Hayati Solak'ı kürsüye davet etti. Vali Yazıcı, şehit anne ve babasının elini öperken, vatandaşlar "Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez" diye slogan attı.
Türkiye'nin üzerindeki kara bulutların gittiğini belirten Başkan Uğur, "15 Temmuz 2016 günü ülkemizin üzerine kara bulut gibi çöken gecenin birinci yıl yönümü için bir aradayız. Allah'a şükürler olsun ki o kara bulutlar bugün bembeyaz oldu. Allah bir daha böyle bir belayı bizlere ülkemize yaşatmasın. Her hayırda bir şer, her şerde bir hayır vardır. İşte 15 Temmuz'da şer'den bir hayır çıktı ve 15 Temmuz günü FETÖ terör örgütünün bir terör örgütü olduğu, milyonda bir ihtimal kalmadığı tescillenmiş oldu. 15 Temmuz gecesi içimizden vurulduğumuz gecedir.
Yıllarca içimizde yuvalanan, mayalanan FETÖ çetesinin kendi silahlarımızla can evimizden vurma teşebbüsüdür. Ve bu teşebbüsün sonunda Anadolu erdeminin galip gelerek zafer kazanmasının adıdır 16 Temmuz sabahı. Sizin gibi eşi benzeri bulunmayan bu milleti Türkiye'de kara geceyi ak bir güne erdirmiştir. Tüm milletimizle el ele, gönül gönüle sessizce haykırdık.
Yenemediniz, başaramadınız ve başaramayacaksınız" şeklinde konuştu.

BAYRAĞIMIZ İNMEYECEK
Türk milletinin şehit kanlarıyla sulanmış kadim toprakları hiçbir zaman terketmediğini ve etmeyeceğini vurgulayan Uğur, "Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın hep söylediği gibi, başaramayacaksınız, milletimizi bölemeyeceksiniz. Bayrağımızı indiremeyeceksiniz. Vatanımızı parçalayamayacaksınız, Devletimizi yıkamayacaksınız.
Evlatlarımızı susturamayacaksınız. Bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz. Bu halka zincir vuramayacaksınız. Bin yıldır yürüdüğümüz bu yoldan bizleri geri döndüremeyeceksiniz. Ülkemizi, hedeflerinden vazgeçiremeyeceksiniz.
Bir yıl önce bu gece Cumhurbaşkanımızın dik duruşu, 'halkın üstünde güç tanımam' diyerek sizlere güvenini ortaya koyan, inancıyla yaptığı çağrıya kulak vererek tüm renklerini, tüm varlıkların geride bırakarak, tek vatan tek millet tek bayrak tek devlet ilkeleri etrafında sımsıkı kenetlendik. Bugün burada hala aynı şevk aynı güçle hala kol kolayız" dedi.
Tüm gizli ve açık terör örgütlerine, ülkemizde kirli emelleri olan her türlü düşmana karşı ders niteliğinde duruşla birlikte olduklarını söyleyen Başkan Uğur, şöyle devam etti: "Tüm irademizle haykırıyoruz, korkun, bu milletin birlik ve beraberliğine, kardeşliğine, geleceğine kast eden bu hain, bu korkakça bu acizce saldırılar hiç bir zaman amacına ulaşamayacak.
Bu ülkenin huzuruna, güvenine, istikrarına, inancına kastedenlerin karşısında aziz milletimiz her zamanki gibi tek yürek olarak birlik ve kararlı duruşunu sergilemeye devam edecek.
Bundan şüphemiz olmadı. Topraklarında yaşattığı tüm medeniyetlerden feyz almış kadim ülkemiz basireti, inancı, azmi sabrı ve Allah'ın izniyle 15 Temmuz kalkışması ve hain oyunları bozdu. 15 Temmuz'dan bugüne içimizde sinsice yayılan bu hainleri temizlemeye çalışıyoruz, tamamen pirüpak olana kadar çalışacağız. Sizlerle bir arada 15 Temmuz nöbetini yeniliyoruz" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN