Orhan Okulu 3’ncü kez şampiyon

37. Kurtdere Güreşleri’nde finalde rakibini devirerek üst üste 3. kez başpehlivanlığı kazanan Orhan Okulu, altın kemerin de daimi sahibi oldu

Orhan Okulu 3’ncü kez şampiyon
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi tarafından bu yıl 37.si düzenlenen Geleneksel Kurtdereli Güreşleri'nde 74'ü başpehlivan olmak üzere bin 300'e yakın pehlivan "Dualı Çayır"da rakipleri ile karşı karşıya geldi.
Kurtdereli Er Meydanı'nda düzenlenen güreşler İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı. Dev Türk Bayrağı ile milli birlik ve beraberlik pankartlarının açıldığı geçiş törenine tribünlerdeki vatandaşlar da Türk Bayrağı'nın geçişini ayakta izleyerek, alkışlarıyla destek verdi.
37. Geleneksel Kurtdereli Güreşleri; Küçük Orta Küçük Boy, Tozkoparan Boy, Teşvik 2 Boy, Minik 1 ve Minik 2 Boy, Deste Büyük Boy, Deste Orta Boy, Deste Küçük Boy, Ayak Boy ve Baş Altı ve Başpehlivanlık kategorilerinde düzenlendi.
Kurtdere Er Meydanı'nda başphelivanlık güreşlerinin finalinde, Orhan Okulu ile Ali Gürbüz karşılaştı. Finalde yaklaşık bir saatlik mücadelenin ardından rakibini yenen Orhan Okulu, başpehlivanlığı kazandı. Bu organizasyonda üst üste 3. kez başpehlivanlığı elde eden Orhan Okulu, altın kemerin de daimi sahibi olmayı başardı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Kurtdere'nin bu sene de ağası oldu. Kurtdere Er Meydanı'nda kıran kırana geçen güreşlerde Orhan Okulu, Altın Kemerin sahibi olurken Ali Gürbüz 2., Serhat Balcı ise 3'üncü oldu.
Yağlı güreşleri izlemeye gelenlere daha güzel ve daha konforlu bir güreş alanı yapmak istediklerini belirten Başkan dip Uğur, "Cihan pehlivanlarımız nasıl dünyada bizi temsil etmişlerse bizde bunu yapmak istiyoruz. Yağlı güreşleri dünyaya tanıtmak istiyoruz.
Bu nedenle kapalı güreş meydanı yapıp, yılın 12 ayı güreş düzenlemek istiyoruz. Biz ata sporumuzu hak ettiği yerlere getirmek için elimizden gelini yapıyoruz. Nasıl Kurtdereli Mehmet Pehlivan gibi pehlivanlarımız Amerika'da, Avrupa'da yağlı güreşimizi temsil etmişlerse, bundan sonra istiyoruz ki biz dünyanın birçok yerinde bu yağlı güreşimizi temsil edelim. Bunun için yağlı güreşlerimizin 12 ay yapılması için çalışmalar yapıyoruz.
Yağlı güreşlerimizi marka yapıp dünyaya tanıtacağız. Büyükşehir olarak herşeye hazırız" dedi.
Er meydanında çok güzel bir atmosferle karşılaştığını belirten Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ise,"Bence en az Kırkpınar kadar güzel bir güreş oldu. Herkesi kutluyorum" diye konuştu.

PLAKET VERİLDİ
Güreşler sonrasında Başpehlivanlık kazanan Orhan Okulu'ya madalyası ve altın kemeri Vali Yazıcı ve Başkan Uğur tarafından verildi. Dereceye giren diğer güreşçilere de ödülleri protokol üyeleri tarafından taktim edildi.
BİZE ULAŞIN