Yer altı otoparkı tramvay kurbanı

İzmir Büyükşehir, Alsancak Kapalı Spor Salonu altındaki yer altı otoparkının bir kısmını tramvay hattı geçeceği için yıktı. 133 araç olan otopark kapasitesinin 110 seviyelerine düşmesi tepki çekti

Yer altı otoparkı tramvay kurbanı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, yap-bozlarına bir yenisi daha eklendi. Büyükşehir, Alsancak Kapalı Spor Salonu'nun altında inşa edilen yer altı otoparkının bir bölümünü üzerinden tramvay hattı geçeceği için yıktı. Tavanı yıkılan otoparkın içini de çinko perdelerle kapatıldı. Yıkım işlemi sonrası otoparkın 133 olan araç kapasitesi de 110 seviyelerine düştü. Büyükşehir Belediyesi'nin yıllardır hizmet veren 133 araç kapasiteli yer altı otoparkının bir bölümünü yıkması çevre sakinlerinin de tepkisine neden oldu.
Merhum İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlarından Ahmet Piriştina döneminde kent merkezindeki otopark ihtiyacını karşılamak amacıyla Alsancak Spor Salonu'nun altına 133 araç kapasiteli yer altı otoparkı inşa edildi. Otopark hem Alsancak'taki park yeri ihtiyacını bir nebzede olsa karşılarken diğer yandan da spor salonunda oynanan müsabakalara araçlarıyla gelen vatandaşlara büyük kolaylık sağladı.
Otoparkın üstü de meydan olarak değerlendirildi. Daha sonra bu meydana plaj voleybolu sahası yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tartışma yaratan Konak Tramvayı inşaatı kapsamında geçtiğimiz aylarda etaplar halinde Şair Eşref Bulvarı'nda ray döşeme çalışması yaptı.
Büyükşehir, tarafından yapılan planlamaya göre Şair Eşref Bulvarı üzerinden ilerleyen Konak Tramvayı'nın Alsancak Hocazade Camisi karşısından Ziya Gökalp Bulvarı'na oradan da Alsancak Spor Salonu'nun önündeki Ziya Gökalp Bulvarı'ndan Alsancak Garı önüne gitmesi öngörüldü. Ali Çetinkaya Bulvarı üzerindeki ray döşeme çalışmaları geçtiğimiz aylarda tamamlanırken bu bulvardan Ziya Gökalp Bulvarı'na dönüşte ray döşeme çalışmalarına ara verildi. Büyükşehir burada tartışma yaratacak bir uygulamaya imza attı. Ziya Gökalp Bulvarı üzerinde bulunan yer altı otoparkının yol üstünde kaldırıma denk gelen bölümü geçtiğimiz günlerde belediye ekipleri tarafından yıkıldı.
Yer altı otoparkının içine de hem toz girmesinin önlenmesi hem de araçların zarar görmemesi için demir perde çekildi. Büyükşehir'in ray döşeme çalışmaları sırasında yer altı otoparkının betonarme olan tavanının bir bölümünü yıkması tartışmaları da beraberinde getirdi.

ESNAFIN İŞLERİ DÜŞTÜ
Büyükşehir'e bağlı İZELMAN şirketi tarafından işletilmekte olan 133 araç kapasiteli otoparkın üstte kaldırıma denk gelen bölümünün yıkılarak bazı park yerlerinin iptal edilmesi yörede yaşayan vatandaşların ve esnafın tepkisine neden oldu. Belediyenin üzerinden tramvay geçecek diye otoparkın tavanını yıkmasına anlam veremediklerini belirten vatandaşlar Büyükşehir Belediyesi'ni iş bilmezlikle suçladı.
Yıkım sırasında yer altı otoparkının kolon ve kirişlerinin de zarar görmüş olabileceğini belirten vatandaşlar Büyükşehir'in plansız programsız çalıştığını belirterek sorumluların cezalandırılmasını istedi.
Yöredeki esnaf da Ali Çetinkaya Bulvarı üzerindeki ray döşeme çalışmaları sırasında zor günler geçirdiklerini işlerinin büyük ölçüde düştüğünü belirterek bir an önce ray döşeme çalışmalarının tamamlanmasını istedi. Belediye ekipleri tarafından yıkılan yerin daha önce kaldırım olarak kullanıldığını hatırlatan vatandaşlar, "İnsanların kaldırım olarak kullandıkları alan belediye ekipleri tarafından yıkıldı. Belediye ekipleri bizlere buradan rayların geçeceği söylendi. Buraya ray döşenince insanlara kaldırımda yürüyecek yer kalmayacak. Peki, bu insanlar o zaman nereden yürüyecek?" diyerek tepkilerini dile getirdi.
BİZE ULAŞIN