İzmir statlarına kavuşuyor

İzmir’de yılan hikayesine dönen stat konusu nihayet çözüme kavuşuyor. Bugün yapılacak törende Başbakan Yıldırım, Alsancak, Karşıyaka ve Göztepe statlarının temelini atacak

İzmir statlarına kavuşuyor
İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 95'inci yıl dönümü olan 9 Eylül (bugün), kentin futbolunun kurtulduğu tarih olarak kayıtlara geçecek. Birçok tarih kitabında Türkiye'de futbolun ilk oynandığı yer olarak gösterilen İzmir, uzun yıllardır tesis sıkıntısı çekiyor. Altay, Karşıyaka, Göztepe, Altınordu, İzmirspor, Bucaspor, Menemen Belediyespor gibi köklü kulüplere sahip İzmir'de son yıllarda maçlara sadece Atatürk Stadı ve Alsancak Stadı ev sahipliği yapıyordu. 2014 yılında çürük olması nedeniyle kapatılan ve 2015 yılında da yıkılan Alsancak Stadı'nın ardından kentte maç yükünü sadece emektar Atatürk Stadı çekmeye başladı. Ancak stadyumun mevcut statlara göre çağ dışı kalması nedeniyle burada maç yapan İzmir takımları tarihlerinin en kötü dönemlerini yaşadı. Maçlarını Atatürk Stadı'nda oynayan Altay, Göztepe ve Karşıyaka, taraftar desteğini arkasına alamayınca 2. lige kadar geriledi. Tek kalan stadyum, hem fiziki şartları hem de tek başına kentin maç yükünü kaldıramadı. Kentin takımları İzmir'den 500 kilometre uzaklıkta ev sahibi olarak maç yapmak zorunda kaldı.

Bakanlık engelleri kaldırdı
Türkiye'nin birçok kentinde modern statlar yapan Gençlik veSpor Bakanlığı, İzmir'e Alsancak, Karşıyaka ve Göztepe'ye yeni statlar yapmak için harekete geçti. Özellikle Karşıyaka'daki Yalı Stadı ve Göztepe'nin Gürsel Aksel Stadı için hazırlanan projeler ihale aşamasına kadar gelip yerel yönetimler, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının çekirdek kabuğunu doldurmayacak nedenlerle açtığı davalarla engellenmeye çalışıldı. İzmir'e statları kazandırmak isteyen Gençlik ve Spor Bakanlığı, hükümetin de desteğini arkasına alarak statların önündeki tüm engelleri kaldırdı. Alsancak Stadı için 28 Nisan'da yapılan ihaleyi 54 milyon 880 bin liralık teklifi ile Metro İnşaat, Göztepe Stadı'nın 14 Haziran'daki ihalesini 218 milyon 900 bin lira, Karşıyaka Stadı'nın 15 Haziran'daki ikmal ihalesini ise 62 milyon lira bedelle alan REC Uluslararası İnşaat aldı. İmar itirazları sonrası revize edilen projesi 15 bin 670 seyirci kapasiteli olan Karşıyaka Stadı ile 15 bin kapasiteli Alsancak Stadı'nın 550'şer, 20 bin 35 kapasiteye sahip Göztepe Stadı'nın 700 günde bitirilmesi planlanıyor.

Temeli Ba şbakan atacak
Programı kapsamında dün kente gelen Başbakan Binali Yıldırım, Alsancak, Karşıyaka ve Göztepe statlarının temelini atacak. Başbakan'a Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Geçlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak. Statlarla ilgili açıklama yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu, "İzmir her zaman Türk futbolunda ve sporunda zirvede yer almıştır. 3 stadı da en kısa sürede İzmir'e kazandıracağız. Bu 3 stat sadece İzmir'e değil, tüm Türkiye'ye katkı sağlayacaktır" dedi.
BİZE ULAŞIN