Yeni düzenleme velileri rahatlattı

Hükümetin servis şoförlüğü için mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirmesine veliler destek verdi. Veliler, yeni düzenlemenin yaşadıkları ‘kaçak servisçi’ tedirginliğini azaltacağını söyledi

Yeni düzenleme velileri rahatlattı
Yeni eğitim-öğretim yılı öncesi çocuklarını 'kaçak' ve 'sabıkalı' şoförlere teslim etmek istemeyen velilerin sesini hükümet duydu. Yolcu taşımacılığı yapan tüm şoförlerin, Resmi Gazete'de yayımlanan standartlara uyması zorunlu oldu. Şoförlerin "gaz-frendebriyaj" şeklinde ifade ettiği üçlüye "belge" de eklendi. Belgesiz şoför artık direksiyon başına geçemeyecek. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ile Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun (MYK) yaptığı çalışmanın ardından her önüne gelen servis şoförlüğü yapamayacak. Şoförlük yapmak isteyenlerin sabıka kaydı olmayacak, sınavla yeterlilik belgesi alınacak, belge 5 yılda bir yenilenecek. Trafikteki denetimleri trafik polisleri yapacak. Belgesi bulunmayan şoförlere cezai yaptırım uygulanacak.

AHLAKI DÜZGÜN OLSUN
Yapılan yeni düzenleme İzmir'deki veliler tarafından sevinçle karşılandı. Her ehliyeti olan kişinin servis şoförü olmasının yanlış olduğunu ifade eden veliler, yeni düzenlemenin sorunları ortadan kaldıracağını söyledi. Okul servis şoförlerinin örnek olması gerektiğini söyleyen veli Zerrin Aslantaş, "Bütün şoförler çocuklara örnek olacak davranışlar sergilemeli. Çünkü şoförler, her gördüğünü hafızasına kaydeden çocukları taşıyor. Serviste sigara kullanmasınlar, küfürlü konuşmasınlar" diye konuştu. Hükümetin servis şoförleri konusunda attığı adımı sonuna kadar desteklediğini söyleyen Bahriye Mert, "Oğlumu kreşe yazdırmayı düşünüyoruz. Fakat kaçak servislerin türemesi bizi tedirgin ediyordu. Yapılan yeni düzenleme ile endişelerimizi en aza indirecek. Aynı zamanda denetimler de daha fazla yapılmalı" şeklinde konuştu. Nefise Vatansever de, "Son zamanlarda kötü olaylar yaşandı. Ruh sağlığı yerinde olmayan, belgesi bulunmayanlar çocuklarımızı taşıyamasın" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN