Manisa’da yabancılar Türkçe öğreniyor

Yabancı uyruklular, iletişim sıkıntısına çözüm bulmak için Şehzadeler Halk Eğitim merkezinin açtığı Türkçe kurslarına yoğun ilgi gösteriyor

Manisa’da yabancılar Türkçe öğreniyor
Manisa'da yaşayan İran, Irak, Suriye ve Afganistan uyruklu toplam 60 yabancı, Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi'nde açılan Türkçe okuma-yazma kursuna katılıyor. Yabancı uyrukluluar, sosyal yaşamlarını kolaylaştırmak, rahat alışveriş yapmak ve zsağlık hizmetlerinde karşılaştıkları iletişim sıkıntısına çözüm bulmak amacıyla katıldıkları Türkçe kurslarında, aldıkları 136 saatlik eğitimle az da olsa Türkçe'yi öğrenerek Türkler'le daha kolay iletişim kurmaya başlıyor.

İLETİŞİM KURABİLİYORLAR
Türkçe kursu isteğinin yabancı uyruklulardan geldiğini belirten Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Kanca, "Hedefimiz yabancı vatandaşlarımızın sosyal yaşamlarında Türkçe bilmemekten kaynaklı yaşadığı iletişim sorunun ortadan kaldırmak" dedi. Kursa katılan 29 yaşındaki İranlı Meryem Sohrabi, "1 aydır kursa katılıyorum. Sosyal hayatta insanlarla artık daha kolay iletişim kurabiliyorum" dedi. İran'dan 8 ay önce gelen ve 1 aydır kurslara katılan 35 yaşındaki Fatemeh Kacevend, özellikle alışveriş yaparken yaşadığı iletişim sıkıntısına çözüm bulmak için kursa katıldığını kaydetti. Irak'tan 3 yıl önce gelen İnşaat Mühendisi 30 yaşındaki Mustafa Albağdadi ise, "Daha önce Türkçe'yi kitaplardan ve internet ortamından öğrenmeye çalıştım. Bir müddet kursa gittim. Artık rahatça diyalog kurabiliyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN