İzmir’e mega müze kurulmalı

Yaşar Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. İge Pırnar, İzmir’e, Louvre ve British müzeleri gibi mega müze kurulmasını önerdi. Müzenin İzmir’e gelecek turist sayısına katkı yapacağını söyledi

İzmir’e mega müze kurulmalı
Yaşar Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. İge Pırnar, İzmir'e, Paris'teki Louvre ve Londra'daki Britih müzeleri gibi bir mega müze yapılması önerisinde bulundu. Kuşadası'nda yapılan 16. Ulusal İşletmecilik Kongresi'nde, mega müze önerisini dile getiren Pırnar, "Dünyadaki büyük müzelerin yalnızca birinin yıllık ziyaretçi sayısı, İzmir'in toplam turist sayısının yaklaşık 6-7 katı. Dünyada en çok turist çeken mega müzeler incelendiğinde, içinde bulundukları kentlerin hem küresel marka değerine hem imajlarına hem de tanıtımlarına olumlu etkileri olduğu tartışılmaz bir gerçek. Bu bağlamda hem eşşiz Efes'e yakınlığı ile hem de Anadolu medeniyeti ile Ege'nin paha biçilmez orijinal tarih ve kültürünü barındırarak sergileyecek bir mega müze projesi için İzmir, en güzel konumda" dedi.

TURİZME KATKI SAĞLAR
Söz konusu müzenini hayata geçmesi durumunda eşsiz eserlerin burada sergilenebileceğini belirten Pırnar, "Kent ekonomisi ve turizm istatistiklerine yönelik çalışmalar incelendiğinde belirli bir kent ya da destinasyon için gelen turist sayısı ile müzeleri gezme oranı arasında doğrusal bir ilişki var. Araştırma sonuçlarına göre, çağlar boyu farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan, Ege ve Anadolu uygarlıklarının eşsiz eserlerini aynı topraklarda sergileyebilecek. Yine aynı şekilde dünyanın en büyük açık hava müzesi olan Efes'e son derece yakın İzmir'de, kampüs şeklinde, içinde farklı temalara sahip mega müze projesinin hayata geçirilmesi, hem kent turizmine faydalı olacak hem de kentin turizm potansiyeline olumlu etki edecektir. Bu bağlamda hem Efes'e yakınlığı ile hem de Ege ve Anadolu'nun paha biçilmez orijinal tarih ve kültürünü barındırarak sergileyecek bir mega müze projesi İzmir'e çok yakışacaktır" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN