Uyuşturucuya karşı topyekûn seferberlik

İzmir Emniyet Müdürlüğü, uyuşturucu ile daha etkin mücadele edebilmek için WhatsApp İhbar Hattı’nı kurdu. Polisle işbirliği yapan vatandaşlar sayesinde zehir tacirlerine göz açtırılmayacak

Uyuşturucuya karşı topyekûn seferberlik
İzmir polisi 2017-2018 eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala özellikle torbacı diye tabir edilen sokak satıcıları ile etkin mücadele edebilmek amacıyla 'WhatsApp ihbar hattı' kurdu. Başta veliler ve okul yöneticileri olmak üzere İzmirliler 7 gün 24 saat boyunca "05521553535" numaralı watsapp hattı üzerinden narkotik polisine ihbarda bulunabilecek. Tüm vatandaşlar uyuşturucu satışı, kullanımı ve dağıtımı gibi tanık oldukları her konuyu "WhatsApp" uygulaması üzerinden ihbar, sesli mesaj, fotoğraf, video ve konum olarak polis ekiplerine aktarabilecek. İhbarların titizlikle değerlendirileceğini söyleyen İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, çalışmaların 'Biz İzmiriz' projesi kapsamında İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ın koordinesinde yürütüldüğüne dikkat çekerek "Uyuşturucu ile daha etkin mücadele edebilmek için 'Watsapp ihbar hattı'nı kurduk. Amacımız geleceğimizin teminatı gençlerimizi her türlü kötü alışkanlıktan kurtarmak. Vatandaşlarımızın bu konuda şüphesi olmasın. İhbarların içeriği ve ihbarcıların kimliklerinin kesinlikle gizli kalacak. Vatandaşlarımız uyuşturucu satışı, kullanımı ve dağıtımı gibi gördükleri her konuyu 'WhatsApp ihbar hattı' üzerinden fotoğraf, video, konum ve sesli mesaj olarak bize ihbar olarak iletebilir. Ekiplerimiz anında gereğini yapacaklar" diye konuştu.

AŞKIN'DAN GÜVENCE
Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğü'nün vatandaşların hatta yaptığı ihbarları 24 saat esasına göre takip edeceğini anlatan Aşkın, "İlk olarak ihbarları değerlendireceğiz. Değerlendirmenin ardından ihbarlar ekiplerimize iletilecek ve hemen olaya müdahale edeceğiz. Hiçbir ihbarcının kimliği veya verdiği bilgi üçüncü şahıslar ile paylaşılmayacak. Kimlikler gizli tutulacak. Vatandaşlarımıza bu konuda çok önemli görevler düşüyor" şeklinde konuştu.

DENETİM ARTACAK
Watsapp uygulaması ile amaçlarının uyuşturucu satışını tamamen bitirmek olduğunu vurgulayan Aşkın, şöyle devam etti: "Uyuşturucu ile mücadelemiz sokaklarda tek bir sokak satıcısı kalmayana dek sürecek. 2017-2018 eğitim öğretim dönemi başlıyor. Bu konuda vatandaşlarımıza anne babalara ve okul yöneticilerine önemli görevler düşüyor. Gençlerimizi zehirleyen uyuşturucu tacirlerine yönelik operasyonlarımız aralıksız devam edecek. Vatandaşlarımızdan gelecek ihbarlar ile mücadelemizi daha etkin bir şekilde sürdüreceğiz."
BİZE ULAŞIN