TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

Anne-kız 45 gün sonra buluşabildi

Manisalı 38 yaşındaki Gülnur Özyağcı, 28 Temmuz’da bebeği Ceren Işıl’ı dünyaya getirdi. Prematüre doğan bebek 45 gün boyunca kuvözde kaldı. Anne Özyağcı, kanguru bakımı sayesinde bebeğine kavuştu

Anne-kız 45 gün sonra buluşabildi
Manisa'nın Turgutlu Devlet Hastanesi'nde Mikrobiyoloji Uzmanı olarak çalışan Dr. Gülnur Özyağcı (38) ile eczacı Bahadır Özyağcı'nın (39) ilk çocukları Ceren Işıl geçen 28 Temmuz'da İzmir Kent Hastanesi'nde dünyaya geldi. 30 haftalık olarak prematüre 1 kilo 270 gram 39 santimetre boyunda dünyaya gelen Işıl bebek, hastanenin Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi'nde kuvöze alındı. Hergün bebeğinin bulunduğu servise gelen anne Özyağcı, yavrusunu sadece kuvözün dışından seyredebildi. Anne Şenyağcı, doğum yaptığı hastanede başlatılan kanguru bakımı uygulaması sayesinde bebeğini 45 gün sonra kucağına alabildi. Taburcu edilmeden önce her gün kısa sürelerle de olsa bebeğini bağrına basarak bebeğinin kokusunu içine çeken anne Gülnür Özyağcı, "Bebeğim kuvöze konulunca çok endişe ve korku duydum. Her gün ağlıyordum. Onu kuvözde bırakıp gitmek beni kahrediyordu. Geçtiğimiz bayramda kuvözün içinden sevmemize izin verdiler, bayram sevinci yaşattılar bize. Ama bu buluşmada, onun teninin tenime değdiği an kalbim duracak gibi oldu. Kalp atışlarını duydum, kokusunu içime çektim. Tarifsiz bir duygu, tarifsiz bir mutluluk. Bu uygulama bebekler için de iyi, duygusal açıdan kendilerini yalnız hissetmelerini engeller bence. Anne sıcaklığını hissederler. Anneler için de çok önemli. Yalnız kalıyoruz, onu orada görmek çok üzücü bir şey. Dokunarak bile en azından yayındayım diyebiliyorsunuz, sadece bunu yapabiliyorsunuz. Bebeğimi kucaklamak var ya dünyada bundan daha güzel bir şey yok" dedi. Işıl bebeğin durumunun her geçen gün iyiye gittiğini belirten Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi Sorumlusu Uzm. Dr. Cengiz Öztürk, "Yavaş yavaş kilo alıyor. Işıl bebek 1 kilo 810 gram, boyu 43 santimetre oldu. 2 kiloya ulaştığında taburcu edeceğiz" dedi.

BAĞ KURULUYOR
Hastanenin Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi Sorumlu Hemşiresi Havva Gökduman, annelere büyük mutluluk yaşatan uygulamayı anlattı. Gökduman, "Kanguru bakımı annenin göğsüne bebeğinin yatırılılarak ten tene temaslarının sağlanmasıdır. Prematüre bebeğin dış ortama uyumunu kolaylaştırıp, sakinleşmesini ve anne-bebek arasındaki duygusal bağın kurulmasını sağlıyor. Yapılan çalışmalarda kanguru bakımı alan bebeklerin yaşam bulgularının daha stabil olduğu, bebeklerin hastaneden daha erken taburcu oldukları kanıtlanmıştır" dedi.
BİZE ULAŞIN