Emniyet kemeri hayata bağlıyor

Ölümlü kazalarda emniyet kemeri takanların yüzde 24.8’i kazaları hiç zarar görmeden atlatırken, otomobillerde kemer takanların yüzde 45’i ağır yaralanma riskinden kurtuluyor

Emniyet kemeri hayata bağlıyor
Trafik kazalarında meydana gelen ölüm ve ağır yaralanmaları önlemede emniyet kemerinin büyük rol oynadığı belirlendi. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı'nın araştırmalarına göre, emniyet kemerinin yararları, kaza kategorilerinin hepsinde görülüyor. Kemer kullanımının ölüm ve ağır yaralanmanın en çok meydana geldiği çarpma, çarpışma gibi kazalarda yararları daha da dikkat çekici. Araştırmalara göre, çarpma sonucu savrulan bir eşya da olsa insan bedeni de olsa eninde sonunda bir engelle duruyor. Bir çarpma anında araç saniyenin ilk on salisesinde durmakta ise de eğer emniyet kemeri takılı değilse direksiyon, kontrol paneli ya da ön cam tarafından durdurulana kadar araç içindeki eşyalar ve araçta bulunan kişilerin bedenleri aynı hızdaki hareketlerine devam ediyor. Doğru takılmış bir emniyet kemeri insan bedenini çarpma etkisiyle vücutta meydana gelen sarsıntının kademe kademe azalmasını sağlıyor. Kaza anında meydana gelen çarpma etkisini vücut yapısındaki en güçlü noktalara yönelterek, çarpma etkisinin vücutta tek noktada toplanmayıp dağılmasını sağlıyor. Çarpma ve çarpışma anında koltuktan fırlamayı engelliyor. Hassas ve en önemli organların yer aldığı kafa ve omuriliğin herhangi bir yere çarpmasını önleyerek koruyor. Üç noktalı emniyet kemerleri, otomobilde seyahat edenlerin ağır yaralanma risklerini yüzde 45, kamyonetlerde de yüzde 60 oranında azaltıyor. Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından yapılan bir araştırmada arka koltukta seyahat eden yolcuların büyük bir çoğunluğunun kemer kullanmadığını tespit etti. 1172 katılımcı ile gerçekleştirilen bu araştırmada, ön koltukta seyehat ederken kemer takan yolcuların yüzde 72'si arka koltuktayken kemer takmıyor. Ulaşımın ve erişimin zor olduğundan şikayet eden yolcular bu hayati gereksinimi hiçe sayıyor.

KULLANIM ARTTI
Emniyet kemeri kullanımı yıllar içerisinde artış gösterdi. Ancak IIHS'nin yaptığı araştırmada arka koltukların yolcular tarafından daha güvenli görülmesinden dolayı kemer kullanılmadığını saptadı. Ancak kaza anında arkadaki yolcunun kemerinin takılı olmaması ve o hız ile ön koltuğa yüklenerek sürücünün veya yolcunun daha kötü yaralanmasına sebep olma durumu içten bile değil. Araştırma araçta herkesin kemer takılı pozisyonda olması durumunda 2800 adede yakın ölümlü kazanın engellenebileceği de bildirildi.

AMACIMIZ HERKESİN KURALLARA UYMASI
İzmir Emniyet Müdürlüğü ekipleri sürücülerin emniyet kemeri takma oranını artırmak amacıyla kemer takmayan meslektaşlarını durdurup uyarıda bulunuyor. Konu ile ilgili konuşan İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, "Vatandaşlarımızın emniyet kemeri konusunda daha fazla bilinçlenmesini sağlamayı hedefliyoruz. Trafik kazaları her yıl yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine, yaralanmasına neden oluyor. O yüzden bu konu ile ilgili ciddi tedbirler alıloruz. Emniyet kemerinin gerekliliğine sonuna kadar inanıyoruz. Başta ben emniyet kemerini takıyorum. Bütün müdür yardımcısı arkadaşlarım buna riayet ediyor. Trafik polislerimiz, asayiş ekiplerimiz, özel hareket polislerimiz bu kurala uyacaklar. Tek amacımız insanların kurallara uyması" dedi.
BİZE ULAŞIN