Kocaoğlu’na vergi kıyağı

Urla Belediyesi’nin emlak vergilerini ortalama 20 kat oranında artırması vatandaşı zora soktu. Fakat belediyenin ilçede ikamet eden Kocaoğlu’nun oturduğu siteyi 3 kat artırması dikkat çekti

Kocaoğlu’na vergi kıyağı
Urla Belediyesi, 2018 ve sonraki 3 yılı kapsayan emlak vergilerini ortalama 20 kat oranlarında artırma kararı aldı. İlçede yaşayan çok sayıda vatandaş, artan fahiş emlak vergileri nedeniyle büyük sıkıntı yaşarken Urla'da oturan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun oturduğu lüks sitenin emlak vergisi ise 3 kat artış gösterdi. Orta halli vatandaşların vergi oranları ciddi oranda artış gösterirken Başkan Kocaoğlu'nun oturduğu içinde yüzme havuzu da bulunan 3 bin 500 metrekare kullanım alanlı üks sitedeki konutların emlak vergi oranlarında 3 kat artış olması kafa karıştırdı. Çok sayıda vatandaş oranlardaki artışın yüksek ve adaletsiz olduğunu öne sürerek vergi mahkemelerine başvurdu.

RAKAMLAR ADALETSİZ
Son itiraz süresi olan 7 Eylül'e kadar 1014 vatandaş vergi mahkemelerine başvuruda bulunarak emlak rayiç bedellerine itiraz etti. Birden fazla gayrimenkulü olup tek dilekçe ile itiraz eden vatandaşlara mahkeme her bir gayrimenkul için ayrı ayrı müracaatta bulunmaları için ek süre verdi. Dava sayısının 4 bine ulaşabileceği öne sürüldü. Bir yandan emlak vergilerindeki yüksek artış oranları vatandaşı çileden çıkarırken diğer yandan Urla Belediyesi'nce hazırlanan rapor doğrultusunda kabul edilen emlak rayiç bedellerinde bazı mahalleler arasında artış oranları bakımından büyük farklılıklar olması tartışmaları da beraberinde getirdi. Örneğin Çeşmealtı'nda 12, Atatürk Mahallesi'nde 10 kat, İskele Mahallesi'nde 24 kat, Kuşçular'da 14 kat, Sıra Selviler'de 11 kat artış gösterirken Başkan Aziz Kocaoğlu'nun lüks villasının da yer aldığı havuzlu ve 3 bin 500 metrekare kullanım alanı bulunan Altıntaş Mahallesi'ndeki sitede 3 kat artış göstermesi kafa karıştırdı. Çok sayıda vatandaş emlak vergilerindeki artışın yüksek ve adaletsiz olduğu gerekçesi ile yargıya başvurdu. Şimdi tüm gözler vergi mahkemelerinde açılan davalara çevrildi. Mahkemeler bir sonraki vergi dönemine kadar yani 110 - 120 gün içinde bu davaları karara bağlamak durumunda. Açılan davaların kabedilmesi halinde Urla Belediyesi'nin kasasından mahkeme masrafları, vekalet ücretleri harç paraları olmak üzere büyük ölçüde para çıkacak.
BİZE ULAŞIN