Efes Antik Kenti denizle buluşacak

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Efes Antik Kenti’nde alüvyonlarla kapanan antik liman, “Antik Kanal Projesi” tamamlandığında eskiden olduğu gibi denizle buluşacak

Efes Antik Kenti denizle buluşacak
Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Efes Antik Kenti, için "Antik Kanal Projesi" başlatıldı. Son bulgulara göre kuruluşu 9 bin yıl öncesine uzanan ve 14'üncü yüzyıla kadar yaşamın devam ettiği Efes Antik Kenti'nde Küçük Menderes Nehri ve Marnas Çayı'nın getirdiği alüvyonlarla kapanan antik liman kanal projesi ile tekrar hayat bulacak. Başbakan Binali Yıldırım'ın İzmir'den milletvekili adayı olduğu 2011 seçimleri öncesi İzmir için vadettiği 35 proje arasında yer alan "Antik Kanal Projesi"nde ihale aşamasına gelindi.

İHALE 19 EKİM'DE
DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, Efes Antik Kenti'nin deniz bağlantısını kuran kanalın 6 bin 130 metrelik kısmının alüvyonla dolduğunu, projeyle kanalın genişletilerek tarihte olduğu gibi yine Efes Antik Limanı'nın denizle buluşturulacağını söyledi. Projenin ÇED raporunun alındığını, 19 Ekim'de ihaleye çıkılacağını ifade eden Eker, "Derinliği 1 metreye düşen kanalın derinleştirilmesi için ekipler deniz tarafından işleme başlayacak. Genişletme ve temizleme çalışmaları su üstünden amfibi araçlarla gerçekleştirilecek. Kanaldaki derinliğin ise 5 metreye çıkarılacak. Proje kapsamında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı da liman girişine mendirek inşa edecek. İlk etapta yatların girişini sağlamak için Pamucak Sahili'ne 600 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde giriş kanalı ve teknelere kısa süreli park imkanı sağlayan 250 metre boyunda bir yat limanı yapılacak" dedi. Öte yandan konuyla ilgili bilgiler veren AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, "Antik Kanal Projesi'nin hayata geçmesiyle beraber bölgeyi 2 bin 500 yıl önceki duruma kavuşturacağız. Projenin uygulanmaya başlanmasıyla Efes'e gelen turist sayısı artacak. Ziyaretçilerin bu kanalı kullanarak antik dönemdeki kente deniz yoluyla girebilecekler" dedi.
BİZE ULAŞIN