Gündüz torbacı gece ise hırsız

İzmir’de hırsızlık olayına karışan 4 zanlı tutuklandı. Zanlılardan 23 yaşındaki Kasım D’nin evinde yapılan aramada çok sayıda uyuşturucu maddesi ile hassas terazi bulunduğu öğrenildi

Gündüz torbacı gece ise hırsız
İzmir polisi tarafından kasa hırsızlarına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 4 zanlı da tutuklandı. Hırsızlık zanlısı 23 yaşındaki Kasım D'nin evinde yapılan aramada uyuşturucu bulunması polisleri bile şaşırttı. Hırsızlık olayı, geçtiğimiz 24 Ağustos'ta gece saatlerinde Buca İnönü Mahallesi'ndeki bir tekstil firmasında meydana geldi. Zanlılar tekstil firmasının elektronik kepengini zorlayarak içeri girdi. Hırsızlar, çelik kasada bulunan 35 bin lira nakit para, 45 bin liralık çek senet ile 2 adet silahı alarak kayıplara karıştı. İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı. Kamera kayıtlarını inceleyen Hırsızlık Büro Amirliği dedektifleri zanlıların kimliklerini tespit etti. 6-7 Eylül'de düzenlenen operasyonlarda 25 yaşındaki Mehmet S., 28 yaşındaki Fırat D., 22 yaşındaki Emrah S. ile 23 yaşındaki Kasım D. yakalanarak gözaltına alındı. Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri soygun ile ilgili yaptığı araştırmada çok ilginç ayrıntılara ulaştı. Zanlılardan Mehmet S.'nin soyulan işyerinin eski personeli olduğu ortaya çıktı. Firmaya yüklü miktarda nakit para geleceğini öğrenen Mehmet S.'nin bilgiyi Fırat D. ile paylaştığı anlaşıldı. Fırat D.'nin de durumu arkadaşları Emrah S. ile Kasım D.'ye anlattıkları öğrenildi. Plan yapan zanlıların para geldikten sonra elektronik kepengi zorlayarak içeri girdikleri, çelik kasayı açarak soygunu gerçekleştirdikleri tespit edildi. Mehmet S. ifadesinde istihbaratı zanlılara verdiği için bin lira aldığını söylerken, Fırat D. de soyguna katılmadığını bu bilgiyi arkadaşlarına anlattığı için 7 bin lira aldığını iddia etti. Hırsızlık zanlısı Kasım D.'nin (23) evinde yapılan aramada bir tabanca, 16 adet satışa hazır 23 gramlık 16 paket esrar, 400 gram uyuşturucu yapımında kullanılan beyaz kimyasal madde, 25 gram esrar tohumu, 12 gram toz esrar, 1107 adet ecstasy hap ile hassas terazi bulunması polisleri bile şaşırttı. Evden yüklü miktarda uyuşturucu çıkması üzerine adrese narkotik dedektör köpekleri çağrıldı. Narkotik köpeklerinin yaptığı aramada 15 adet ecstasy ile 3 içimlik esrar maddesi daha bulundu. Emrah S.'nin evinde yapılan aramada ise bir adet tabanca bulundu.

SUÇ MAKİNELERİ
Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılar tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hakkında hırsızlığın yanısıra uyuşturucu satıcılığından da işlem yapılan Kasım D'nin 5 yıl 3 ay 30 gün kesinleşmiş hapis cezasının bulunduğu, ayrıca zanlının cezaevi firarisi olduğu öğrenildi. Çeşitli suçlardan kaydı bulunan Emrah S. hakkında 6 yıl 3 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu belirtildi. Mehmet S.'nin 4 adet uyuşturucudan, Fırat D'nin de uyuşturucu yaralama, tehdit ve hırsızlıktan kaydının olduğu bildirildi.
BİZE ULAŞIN