Nazilli’de kafeler denetimden geçti

Aydın’ın Nazilli ilçesinde 2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte ilçede faaliyet gösteren internet kafe sahipleri önce eğitildi, sonra denetlendi.

İlk olarak Nazilli Kaymakamlığınca düzenlenen eğitim programında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İnternet Dairesi Başkanlığınca hazırlanmış olan güvenli internet kullanımı ve yeni kamuya açık alanlarda internet erişimi sağlayan toplu internet sağlayıcıları ile ilgili yeni yükümlülükler ilçedeki kafe işletmecilerine anlatılmıştı. Seminerin üzerinden yaklaşık 10 gün geçtikten sonra bu kez kafelerin denetlenmesi yapıldı.

Denetimler sık sık yapılıyor
Nazilli Kaymakamlığı Dernekler Masası Şefi Yaşar Kıldacı, seminerlerin ardından yapılan denetlemenin tamamlandığını ifade ederek, "Okulların açılması ile birlikte öğrencilerimizin interneti daha güvenli ve bilinçli kullanmalarını sağlamayı hedefledik. Bu amaçla seminerin ardından kafelerimizi de denetleyerek mevzuata uyup uymadıklarını kontrol ettik. Kafe işletmelerimiz duyarlı olduklarını göstererek denetlemeden tam not aldılar" dedi.

"Aileler çocuklarını bizlere güvenle emanet edebilirler"
Denetimden geçen kafe işletmecileri, yapılan denetlemeden memnun kaldıklarını ifade ederek, "Her yıl kaymakamlığımızın vermiş olduğu eğitimler sayesinde internetin daha güvenli hale getirilmesi ve toplumların bilinçlendirilmesi için eğitimler almaktayız. Yapılan denetimlerle de güvenilirliğimiz de belgelenmiş oluyor. Kafemizde hem kamera sistemi hem de güvenli internet sistemleri yüklü. Denetimler zamanında yapılmakta ve burada emeği geçen arkadaşlara bu konuda teşekkür ediyoruz. Aileler çocuklarını bizlere endişe duymadan teslim edebilirler. İnternet kafeler günümüzde o kadar güvenli hale geldiler ki bizim modemlerimizde wifi, filtre sistemleri ve aile koruma bulunuyor. Çocuklarımıza zarar verecek bütün etkenlerden korunacak sistemler bulunuyor ve düzenlenen seminerlerde öğrendiklerimizi takip ediyoruz. Çocuklarımız kafemize geldiklerinde kendi çocuklarımıza gösterdiğimiz hassasiyeti göstermekteyiz. Onlara zarar verecek olan hiçbir şeye meyil vermiyoruz" dediler.

BİZE ULAŞIN