Şaşırtan makbuz

CHP’li Büyükşehir’in ‘kullan-at’ tipi ulaşım biletlerinde 1 liralık kart bedelini makbuza yansıtmadığı ortaya çıktı. Gişelerden 2 binişlik karta 7 lira ödeyen kişiye 6 liralık fiş kesilmesi kafaları karıştırdı

Şaşırtan makbuz
?CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşıma araçlarında vatandaşların gişelerden aldığı bilet makbuzlarında 1 liralık kart bedelini faturalandırmaması kafaları karıştırdı. Belediye ekipleri bunun yasal olduğunu öne sürerken, vergi uzmanları ise KDV fişinin kesinlikle verilmesi gerektiğini ifade etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2017 itibariyle ulaşıma zam yaptı. Bu kapsamda 2 binişlik kullan-at kartı 7 lira, 3 binişlik 10 lira 5 binişlik 14 lira ve 10 binişlik ise 27 lira olarak belirlendi. Kullan-At (Bilet 35) tipi temassız akıllı bilet satış bedeli de KDV dahil 1 lira olarak belirlendi.

VATANDAŞLAR ŞAŞKIN
Fakat ESHOT yetkilileri toplu taşıma araçlarında kullanılan 'kullan-at' tipi temassız akıllı bilet uygulamasında tartışma konusu olacak bir uygulamaya imza attı. Toplu taşıma araçlarında kullanmak üzere vatandaşların satın aldığı kullan-at tipi kartların makbuzlarında 1 liralık kart bedeli belgelendirmediği ortaya çıktı. 2 binişlik kart alan bir vatandaşın 7 lira bedel öderken 6 lira makbuz verilmesi tartışmalara neden oldu. Aynı şekilde belediye gişelerinden 3 binişlik 'kullan-at' tipi alan bir vatandaşa da 9 liralık makbuz fişi verildiği gözlendi. İzmir'de belediyenin kendi kart satış ve dolum gişelerinden kart alan vatandaşlar, bu belirsiz uygulama karşısında şaşırdıklarını ifade etti. İki binişlik kart alan ve bunun için 7 TL ödeyip 6 TL'lik dolum makbuzu alan 46 yaşındaki Nurcan Ünal, "Büyükşehir'e ait gişeden 2 binişlik kart almak istedim ve 7 TL ödedim. Verilen fişin üzerinde 6 TL olduğu yazıyordu. Neden 7 TL diye sorduğumda 'bilet bedeli' dendi. Fakat aradaki 1 liralık fark için bir fiş belgesi vermemesi karşısında şaşırdım" diye konuştu. Konuyu sorduğumuz maliye yetkilileri her ne olursa olsun kart bedelinin belgelendirilmesi gerektiği ifade etti. Kart ücretinin vergiye tabi olduğunu vurgulayan uzmanlar, ayrıca belgelendirilmeksizin kaynak göstermeden yapılan işlemin vergi kaçırmak anlamına gelebileceğini bildirdi. Büyükşehir yetkilileri ise bunun yasal bir uygulama olduğunu öne sürdü.
BİZE ULAŞIN