İzmir sanatına Arkas damgası

2011’de açılan Arkas Sanat Merkezi bu zamana kadar 200 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı. Lucien Arkas, “Merkezimizin gördüğü ilgi, başka galerileri ve müzelerin açılmasına öncülük etti” dedi

İzmir sanatına Arkas damgası
İzmir'in vergi rekortmeni işadamı, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, sanata değer vermeye devam ediyor. En son Arkas Sanat Merkezi'nde büyük bir kısmı ilk kez sergilen ve tamamı Arkas Koleksiyonu'na ait 'Su Manzaraları' seçkisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Arkas Sanat Merkezi'nin var oluş nedenini açıklayan Lucien Arkas ile, koleksiyonerliği, resim tutkusu ve sanat aşkı hakkında konuştuk.

Resim tutkunuz ve koleksiyonerliğiniz nasıl başladı?
- Resme her zaman merakım olmuştur ama koleksiyoner olmak için biraz para kazanmak gerekiyor. İlk başta para kazandım ondan sonra kazandıkça yavaş yavaş koleksiyoner oldum. İlk başta yağlı boya resimleriyle başladım. İsmail Hakkı'nın çok hoşuma giden bir resmini aldım; çok güzel bir deniz manzarası, en güzel resimlerinden biridir. Arkas koleksiyonu oluşturmak amacıyla 20 yıldan uzun zamandır da bu konuda profesyonel bir ekiple çalışıyorum.

Niye sanata yatırım yapmayı tercih ettiniz?
- Bu bir yatırım değil, sanata yatırım yapmadım. Ben bu işin ticaretini yapmıyorum. Benim ticaret olarak yaptığım başka işlerim var. Bunu kendi ruh sağlığım ve göz zevkim için yapıyorum. Yoksa ben tablo pek satmam. Zor satıcıyım zaten. (Gülerek) Güzelliği seviyorum. Güzeli yanımda taşıyabilmek için, görebilmek için ve keyfini çıkarabilmek için ama bencillik yapmak da istemiyorum. Beğendiğim şeyleri paylaşmak istiyorum. Bu yüzden Arkas Koleksiyonu var. Bütün sergilerin sebebi bu, sergilerin başka bir gayesi yok. İstediğim ziyaretçilerinde benim gibi sanattan keyif almaları. Amacımız insanlar sergiyi gezip günlük dertlerini unutsun.

Bu hedefinize ulaştınız mı? Aldığınız geri dönüşler nasıl? Sergilere ilgiyi nasıl buluyorsunuz?
- Arkas Sanat Merkezi'ni 2011 Kasım'da açtık. Bina restorasyonunun gerçekleştirilmesi koşulu ile Fransız Hükümeti tarafından 20 yıllığına, yalnızca kültür ve sanat amaçlı kullanım için bize tahsis edildi. Uluslararası düzeyde sergilere ev sahipliği yapıyoruz. Yurt içi ve yurt dışından birçok müze, kurum ve koleksiyoner ile iş birliği yapıyoruz. Louvre, British Museum, Rijksmuseum gibi önemli müzelerden eserleri İzmir'e getirdik. Bu bir güven ve prestij meselesi aynı zamanda. Bu müzeler bize güvenip eserlerini emanet ediyorlar. İnsanlara sanatı sevdirmek için önce tanıtmak lazım. İnsan tanıdığı şeyi sever. İlk sergimiz ile son sergimizin ziyaretçi sayıları arasında fark var. Son sergiye 25 bin kişi geldi. Bu 16. sergimiz ve bugüne kadar 200 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı. Arkas Sanat Merkezi'nin gördüğü ilgi İzmir'de başka özel galerilerin ve müzelerin açılmasına öncülük etti ve teşvik unsuru oldu. Sanat Merkezi'ndeki ziyaretçi defterine yazılan notlar ve teşekkürlerin yanı sıra Altın Pusula Ödülleri'nde "Alaeddin Asna Kurumsal Sorumlulukta Tutarlılık ve Süreklilik" özel ödülünün de sahibi oldu. Bunların hepsi çok mutlu ediyor.

Türkiye'de böyle sergiler açmak, böyle çalışmalar yapmak zor mu?
- Türkiye'de bu işi yapmak için kendi bütçenizin olması lazım. Sponsorlarla bu iş bir kere olur iki kere olur ama kendi bütçeniz varsa sürekliliği olur. Kendi maddi imkanlarınızla bu tür sanatsal etkinliklere başlamak lazım. Ayrıca bu bir sosyal sorumluluk. Parayı sadece kendinize bir şeyler almak için mi harcamalı yoksa güzellikleri paylaşmak için mi? Bana göre insanların bu güzellikleri görebilmesi için harcamak lazım.

Arkas Koleksiyonu için eser satın alırken neye göre seçiyorsunuz?
- 25 senede insan değişir. 25 sene evvel seçtiğim eser ile bugün seçtiğim eser bir değil. Sadece bütçe olayı değil aynı zamanda da zevk meselesi. İnsan gelişiyor. 25 seneki tabloyu bugün bana verseniz almazdım mesela. Zevklerim değişti. Yurt dışına gidip gördükçe, araştırdıkça, müzeleri dolaştıkça, müzayedelere girdikçe bütün bu ressamları tanıdıkça, hayatlarını okudukça o zaman onların bir parçasını almak, sahip olmak istiyorsunuz. Hepsinin benim evde iyi kötü biyografileri var. Okuduğunuz zaman bir resmi neden o şekilde tasvir etmiş onları öğreniyorsunuz. Ayrı bir dünya. Her hangi başka bir iddia için değil veya bir şey ispat etmek için seçmiyorum. Koleksiyonculuğu hiç bir zaman bir toplama uğraşısı olarak görmedim. Sanatın izlediği seyri tutarlı bir disiplin çerçevesinde tutabilmek bilinciyle profesyonel bir ekiple eserleri seçiyoruz.

Sizden Arkas Koleksiyonu hakkında bilgi alabilir miyiz?
- Resim, heykel, cam ve halı başlıklarından oluşan Arkas Koleksiyonu'nun en büyük bölümünü 1700 eser ile resim oluşturuyor. Kendi tarzında Türkiye'nin sayılı sanat koleksiyonları arasında sayılan Arkas Koleksiyonu, Batı (Post-Empresyonist Dönem) ve Türk resmi olmak üzere iki ana başlıkta toplanıyor. Bütçeye ve koleksiyonun estetik bütünlüğüne uygun görülen eserler, koleksiyona katılıyor.

Yakında düzenlemeyi düşündüğünüz sergi var mı?
- Evet, İstanbul'da Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde Arkas Koleksiyonu'ndan Kumkapı Halıları sergimiz 5 Ekim'de ziyarete açacağız.
BİZE ULAŞIN