İşitme engelli çocuklar duyma sevinci yaşıyor

İşitme engelli çocuklar duyma sevinci yaşıyor

Her yıl Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 120 işitme engelli çocuk, Bozyaka EAH’de biyonik kulak sahibi oluyor. Sesleri ilk kez duyan çocukların heyecanı ve sevinci yüzlerine yansıyor

  • Egeli Sabah
  • Pazartesi 03.10.2017
Doğuştan işitme engelli çocuklar, gerçekleştirilen ameliyat sonrasında takılan biyonik kulak sayesinde "sesli dünya"ya kavuşuyor. Türkiye'nin farklı bölgelerinde işitme engeliyle dünyaya gelen 120 çocuk, her yıl Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde "kohlear implant ameliyatı" ile biyonik kulak sahibi oluyor. Hastanenin Kulak Burun Boğaz Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Enver Altaş ve uzman ekibinin operasyonu sonucu, biyonik kulağın bir parçası ameliyatla iç kulağa konuluyor, 4 hafta sonra ses alıcısı, kablo ve mikrofondan oluşan dış parça da kulak arkası bölümüne yerleştiriliyor, böylelikle seslerin iç kulaktan beyne iletimi başlatılıyor.

İLK SES ŞAŞIRTIYOR
Ailelerin cep telefonlarının kameralarıyla görüntülediği "o an", sessiz bir dünyadan çıkan çocukların mimiklerinden, ilk kez duydukları ses karşısında çok şaşırdıkları anlaşılıyor. Görüntülerde, sesi duyunca çocuklar titremeye başlıyor, belli belirsiz gülümsüyor, oyuncak veya kapı seslerini işitince ağlayarak anne veya babasının boynuna sarılıyor. Ameliyatın ardından hastanede belli bir süre eğitim alan çocuklar, ninnilere, şarkılara, gürültülere alışıyor, kelimeleri anlamlandırıyor hatta konuşuyor. Sesle tanışan çocuklardan Ömer Kayra'nın annesi Nurcan Kızıl Toprak, "Oğluma 17 aylıkken biyonik kulak takıldı. Bir ses duydu, korktu ve ağladı. Sonrasında biraz duruldu. Şaşkınlık içindeydi. Oğlumun duyduğunu anlayınca ben de çok ağladım" dedi. Mustafa Çınar'cık annesi Nilüfer Çınarcık da ameliyat için Balıkesir'in Ayvalık ilçesinden geldiklerini, büyük zorluklar yaşadıklarını ancak oğlunun sevdiği çocuk şarkıları eşliğinde dans ettiğini görünce tüm sıkıntının uçup gittiğini ifade etti. Ameliyat ekibinin başındaki Prof. Dr. Enver Altaş, çocukların sesle buluştuğu anın çok önemli olduğunu belirterek, "Çocuklar çok farklı tepkiler verebiliyorlar. Seviniyorlar, çığlık atıyorlar, ne olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Aileler de heyecanla bekliyor ve işitme engelli çocuklarının topluma katılması için umutlanıyor" dedi.
BİZE ULAŞIN