Konak’ta rant çatlağı

Konak Belediyesi’ne ait Halkapınar’daki arsanın piyasa değerinin çok altında satılacak olması CHP’yi karıştırdı. Başkan Pekdaş’ı karşılarına alan CHP’liler, meclis toplantısına katılmadı

Konak’ta rant çatlağı
Konak Belediyesi'nin eylül ayı meclis toplantısında Halkapınar Mahallesi'nde bulunan arazinin eski CHP Milletvekili Mehmet Haberal'ın sahibi olduğu Başkent Üniversitesi'ne piyasa değerinin çok çok altında satış kararı alınması CHP'yi ikiye böldü. Satış onayı ile sözkonusu arsanın 17 milyon liraya satılacağını ifade eden CHP'li meclis üyeleri, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'a bu yanlıştan dön çağrısı yaptı ama karşılık bulamadı. Akabinde de CHP'liler ekim ayının ilk meclis toplantısındaki oturuma katılmadı. AK Parti'nin tam kadro katıldığı oturum, 'yeterli çoğunluk olmadığı' gerekçesiyle iptal edildi. Arazi ile ilgili rayiç bedel belirlenmeden satış kararı alındığını ifade eden CHP'li meclis üyeleri kararı yargıya taşıyacaklarını söyledi. Satış ile ilgili daha önce önerge öneren AK Parti cephesi ise Başkan Sema Pekdaş'ı topa tuttu. Konuyla ilgili Egeli Sabah'a konuşan CHP'li meclis üyesi Cem Aksan, "Bu arazi daha önce iki defa bağış ve hibe yoluyla yine Bahçeşehir Üniversitesi'ne verilmek istendi. Ama ikisinde de reddedilmişti ve işlemler gerçekleşmemişti. Piyasa değeri 60 milyon lira olan bu arsa şimdi ise 17 milyon liraya hızlı bir şekilde meclis çoğunluğu ile satış kararı alındı. Rekabet ortamı sağlanmadan neden yangından mal kaçırır gibi işlemler yürüyor, anlamakta güçlük çekiyoruz. Başkan bunun açıklamasını kesinlikle yapmalı" dedi. AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım da Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş'ı eleştiri yağmuruna tuttu. Başkan Pektaş'ın yönetim yetisini kaybettiğini ifade eden Yıldırım, "Kendisine daha önce istifa çağrısında bulunmuştuk. Ekim ayının ilk meclis toplantısı'nda, İzmir'in kalbi Konak'ın yönetilemediğini gerçeğine bir kez daha şahit olduk. İlçemiz adına üzüldük. 'Çakma Hanımağa' rollerindeki şahısın Konak Belediyesi'ne düşürdüğü durum ortadadır" diye konuştu.

DERHAL İSTİFA ETMELİ
?Pekdaş'ın bildiğini okumaya devam ettiğini belirten Yıldırım, şöyle devam etti: "Bizler, geçtiğimiz ay meclisi terk ederken, sadece AK Parti Grubu'nun değil, meclis üyeliğinin onurunu korumak istemiştik. Çünkü, Sema Pektaş, sadece AK Parti Grubu'na değil, kendi partisi CHP'li meclis üyelerine de şaşı bakıyor. Başkanlık koltuğunda oturan zatın, kaba, aşağılayıcı, alaycı, meclis üyelerini hiçe sayan tavırlarına, meclisi terk ederek net bir yanıt vermiştik. Bu gelişme sonrası, şahsımı meclise sokmayacağını beyan eden şahıs, bugün kendisi meclise gelememiş, aylık olağan meclis toplantısını yapamamıştır. Biz, zaten bu şahsın Konak Belediyesi'ni yönetme yetisini kaybettiğini ifade etmiştik. Kendisini istifaya davet etmiştik. Bugünkü tablo, üzerinden bir ay geçmeden, ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koydu. Kendi grubuna hakim olamayan, meclis üyelerinin iradelerini yok sayan, demokrasiyi içselleştirmemiş, baskıcı bu zihniyet artık iflas etmiştir. Pektaş'ın yapması gereken, onurlu davranıp o makamı daha fazla yıpratmadan koltuğunu bırakmasıdır. Konak Belediyesi, ancak demokrasiyle, çok seslilikle ve ortak akılla yönetilebilir. Diktatoryal eğilimleri olanlar, narsistler, kibir abideleri Konak'ı yönetemez."
BİZE ULAŞIN