Atlara fısıldayan kadın seyİsler

Erkek mesleği olarak görülen seyisliğe kadın eli değdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın açtığı kurslarları başarıyla tamamlayan kadınlar aldıkları belgeyle seyis olmaya hak kazanacak

Atlara fısıldayan kadın seyİsler
İzmir'de, erkeklerin egemen olduğu seyislik mesleğinde söz sahibi olmak isteyen kadınlar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın "Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor Projesi" ile ezber bozmaya hazırlanıyor. Kimi hayallerine ulaşmak kimi de aile mesleğini sürdürmek için seyis olmak isteyen kadınlar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Jokey Kulübü Derneği At Yetiştiriciliği ve Yarışları İktisadi İşletmesi (TJK) ve İŞKUR ortaklığıyla başlatılan "Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor Projesi"ne başvurdu.

ATLAR MUTLULUK VERİYOR
Babasının eski jokey Recep Manav, kardeşinin de halen jokeylik yapan Mustafa Manav oluduğunu anlatarak, annesinin de atların bakımı konusunda uzman olduğunu belirterek atlarla küçük yaşlarda tanıştığını belirten 21 yaşındaki Merve Manav, "Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor Projesi, benim için büyük anlam taşıyor. Çok mutluyum ve gururluyum. Bu belgeyi çok uzun zamandan beri bekliyordum. Duyar duymaz müracaat ederek katıldım. Atlar bana mutluluk hissi veriyor. At binmek, ona bakmak, ona dokunmak çok farklı. Diğer hayvanlarla aramda öyle bir bağ yok, atlar çok başka benim için" dedi.

HEYECANLANIYORUM
Hayvanların arasında atların kendisi için farklı bir anlam ifade eden 23 yaşındaki veteriner Esra Vardar, "Projeyi duyduğum zaman çok sevindim, kadınlar istedikleri her mesleği yapabilir, her sektörde çalışabilir. Türkiye'de de böyle bir uygulama olduğunu duyunca kendim adına, hayvancılık adına, mesleğim adına çok sevindim. 'Ben de bu projede yer alabilirim, at bakım ve beslenmesini daha yakından tanıyabilirim, takip edebilirim' dedim ve başvurdum" dedi. En genç kursiyer lise son sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Ayşe Payzın ise, at sevgisi nedeniyle projeyi duyar duymaz kurslara başvurmak için harekete geçtiğini anlatarak, "Atlarla iç içe olmayı çok istedim. Ata dokunmak çok heyecan veriyor. Sertifikayı aldıktan sonra da seyis olmak istiyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN