E-sigara kansere davetiye çıkarıyor

E-sigara kansere davetiye çıkarıyor

Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü, elektronik sigarayı inceledi. E-sigarada tüketilen aromanın kansere neden olabileceği ortaya çıktı

  • Egeli Sabah
  • Çarşamba 05.10.2017
Son dönemlerde git gide popülaritesini artıran elektronik sigara (e-sigara) için Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü tarafından araştırma yapıldı. Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Madde Bağımlılığı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Görkem Yararbaş'ın öncülüğünde iki yıl süren TÜBİTAK destekli araştırma, e-sigaralarda kullanılan aromaların kanser süreciyle ilişkili olabileceğini ortaya koydu.

ZARARLARI ÇOK FAZLA
Araştırma sonucunda e-sigaranın nikotin tüketimi dışında zararlarının olduğun tespit ettiklerini belirten Doç. Dr. Yararbaş, "İnternet üzerinden satın alınabilecek yüzlerce çeşit aroma bulunuyor. Bunların hepsi farklı kimyasal içeriklere sahip. Kendilerinin kimyasal olarak zararlı olmalarının yanı sıra e-sigaraların buhar üretme mantığına bağlı olarak ısıtılma sonucu içeriklerinde birtakım değişiklikler oluyor. Daha zararlı ve daha öngörülemez bileşikler haline dönüşebiliyorlar" dedi. Yararbaş, "Tütün ve tütün mamullerinin 18 yaş altı ergen ve çocuklara satılmaması konusunda ciddi bir mesafe kaydedildi ancak e-sigaraların ruhsatsız şekilde her yerde satılıyor olması, yeni bir tehlike yaratmış durumda. İlerleyen dönemde e-sigara nedeni ile görülen farklı hastalıkların ortaya çıkması da söz konusu" dedi.
BİZE ULAŞIN