Harmandalı’nda isyan

Manisa Büyükşehir’in 18 ayda katı atık bertaraf tesisini hizmete açması İzmir’deki Harmandalı sakinlerini kıskandırdı. Verilen sözlerin tutulmadığını ifade eden vatandaşlar, “Çilemizi bitirin” dedi

Harmandalı’nda isyan
İzmir'de 10 yılı aşkın süredir katı atık bertaraf tesisi için uygun yer bulunamazken, Manisa Büyükşehir 18 ay gibi kısa sürede bu hizmeti tamamladı. Bu durum her gün Çiğli Harmandalı Çöp Depolama Alanı'ndan havaya yayılan pis kokuyu solumak zorunda kalan yöre sakinlerini kıskandırdı. Harmandalı Çöp Depolama Tesisi'nin hemen yanı başında bulunan Çiğli Atatürk Mahallesi sakinlerinden Serkan Şen, mahallede 16 yıldır esnaflık yaptığını belirterek kokunun özellikle yaz aylarında dayanılmaz boyutlara ulaştığını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin harmandalı çöp depolama alanından yayılan pis kokuya uzun yıllardan bu yana bir türlü çözüm bulamadığını belirten Şen, "16 senedir Çiğli Atatürk Mahallesi'nde oturuyorum. Çöplükten yayılan kokudan çok rahatsızım. Resmen leş gibi kokuyor. Manisa Büyükşehir'in tamamlayıp hizmete soktuğu katı atık bertaraf tesisi keşke İzmir'de de yapılabilseydi. O zaman Harmandalı Çöplüğü kapatılır bizde bu kokudan kurtulurduk. Kıskanmamak elde değil" dedi.

KOKUDAN BIKTIK
Sadece Manisa'da değil Türkiye'nin bir çok kentinde çöp sorununun çözüldüğünü katı atık bertaraf tesislerinin yapılıp hayata geçirildiğini hatırlatan Şen; "Manisa'nın yanı sıra bildiğim kadarıyla Malatya'da da benzer bir tesis yapıldı. Türkiye'nin bir çok kentinde bu sorun çözüldü. Ama İzmir hala bu tesisi hayata geçirip hizmete sokamadı. Çöpleri üst üste yığa yığa dağın üstüne bir tane daha dağ yaptılar. Mahalle sakinleri olarak büyük sıkıntı yaşıyoruz. Manisa'yı kıskanmamak elde değil" diye konuştu. Çiğli Atatürk Mahalle Muhtarı Günel Doğan, 17 bin nüfusun yaşadığı mahalledeki en büyük sorunun Harmandalı Çöp Depolama alanından etrafa yayılan pis koku olduğunu söyledi. Mahallenin çöp depolama sahasına çok yakın olmasından dolayı büyük sıkıntı çektiklerini hatırlatan Doğan; "Bu sorun sadece bizlerin değil Evka 5, Harmandalı, İzkent gibi mahallelerde yaşayan vatandaşların da ortak sorunu. Yaz da olsa kış da olsa kesinlikle koku nedeniyle pencere, balkon kapısı açamıyoruz. Çünkü o taraftan gelen esinti ile birlikte koku her tarafa yayılıyor. Kurulması öngörülen tesisin bir an önce yapılmasını, sorunların çözülmesini istiyoruz. Çocuklarımızı sokakta oynatamıyoruz. Bu havayı soluyup hastalanmalarından korkuyoruz. Manisa'da yapılan tesis İzmir'de çok çok önce yapılmalıydı" ifadesini kullandı. Harmandalı İnönü Mahalle Muhtarı Kazım Sönmez ise uzun yıllardan bu yana Harmandalı çöplüğünün kapatılması için mücadele verdiklerini söyledi. Harmandalı çöplüğüne giden 9 Eylül Caddesi'nin mahallelerinden geçtiğini belirten Sönmez, "İzmir'in Yamanlarda yapılması öngörülen katı atık bertaraf tesisine ihtiyacı var. Harmandalı sakinleri olarak yargının bu konuda doğru karar vereceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.

MANİSA'NIN 40 YILLIK ÇÖP KABUSU BİTTİ
Manisa Büyükşehir Belediyesinin şehrin 40 yıllık çöp kabusunu sona erdirdiği Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin katıldığı tören ile açıldı. Büyükşehir'in 2016 yılı mart ayında temelinin attığı katı atık bertaraf tesisi 18 ay gibi kısa biri sürede tamamlandı.
BİZE ULAŞIN