Yunusemre'de cami temeli atıldı

Yunusemre'de cami temeli atıldı

Manisa'da 2 bin 300 metrekarelik alan üzerine yapılacak ve yaklaşık 5 milyon liraya mal olacak caminin temeli törenle atıldı. 1.5 yılda bitirilmesi planlanan camide, 1100 kişi aynı anda ibadet yapabilecek.

  • DHA
  • Egeli Sabah
  • Cuma 06.10.2017 16:34

Yunusemre Belediyesi'nin bahçesine Yunusemre Meydan Camii Yapma ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılacak camiinin temeli törenle atıldı. Temel atma törenine; Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti MKYK Üyesi Manisa Milletvekili Murat Baybatur, AK Partili Yunusemre Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Çerçi, AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli, AK Parti Yunusemre İlçe Başkanı Zafer İkinci, AK Partili Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, İl Müftüsü Sinan Cihan, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil, Yunusemre Meydan Cami Yapma ve Yaşatma Derneği Yönetimi, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, daire müdürleri, muhtarlar, hayırseverler ve vatandaşlar katıldı.

DESTEK ÇAĞRISI

Temel atma töreninde ilk sözü alan Derneğin Başkan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, hayırseverlere çağrıda bulundu. Demirtaş, "Belediye Başkanımızın vizyonu doğrultusunda yapımına başlanan ve devam eden projeler Manisa'mız ve Yunusemre için değer katmaya ve şehrimizi güzelleştirmeye devam etmektedir. İçerisinde bulunduğumuz belediye hizmet alanı çok yakın bir tarihte ilimizin ve ilçemizin meydan ihtiyacını karşılayacak bir düzenlemeye kavuşacaktır. Bu güzel projeye hayırseverlerimizin desteğini bekliyoruz" dedi.

"YUNUSEMRE'YE ÖRNEK BİR KENT MEYDANI KAZANDIRACAĞIZ"

Caminin yapılacağı alanın ilçenin önemli alanlarından birisi haline geleceğinin altını çizen Başkan Çerçi, "Cami yapacağımız bu alan kentin önemli alanlarından birisi. Burayı ilçemizin kent meydanı olarak tasarladık. Kent meydanının içerisinde bulunan öğeler var. Cami, kafeteryalar, yeşil alanlar, parklar, belediye hizmet binası, otopark, çocuk oyun alanı olacak. Planın bir parçasını temel atma törenimizle hayata geçirdik. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan camimiz Manisa'mıza hayırlı olsun" dedi.

İl Müftüsü Sinan Cihan ise İslam dininde camilerin vazgeçilmez olduğunu belirterek, kent merkezinde 3 bin 500 kişiye bir camii düştüğünü ve temeli atılan caminin kentin camii ihtiyacına önemli katkı sağlayacağını dile getirdi. Konuşmaların ardından protokol üyeleri dualar eşliğinde caminin temelini attı. Törenin sonunda davetlilere protokol üyeleri tarafından aşure ikram edildi.

CAMİ PROJESİ HAKKINDA

Yunusemre Belediyesi'nin bahçesindeki 2 bin 300 metrekarelik toplam alana sahip olacak cami, 800 metrekarelik kapalı alana sahip olacak. Her biri 37 metre uzunluğunda olacak 4 minareli camiinin kubbe uzunluğu 19 metre olarak planlandı. Temeli atılan cami bodrum kat, zemin kat ve asma kattan oluşacak. Asma katta hanımlar mahfili, bodrum katında bayanlar ve erkekler için lavabo, abdesthane ve tuvaletler bulunacak. Camide 1100 kişi aynı anda namaz kılabilecek.

BİZE ULAŞIN