Kanseri sevginin gücüyle yendiler

Lösemi hastası 5 yaşındaki Kürşat’ı komadayken son kez görmesi için yanına gelen ablası iyileştirdi. Lösemi teşhisi ile yıkılan Fırat İlhan ise kanseri evlilik, hayali kurduğu nişanlısının sevgisiyle yenmeyi başardı

Kanseri sevginin gücüyle yendiler
Çağın hastalığı olarak kabul edilen kanserin en büyük tedavisinin sevgi olduğu bir daha kanıtlandı. Henüz 2,5 yaşındayken yakalandığı akut miyeloid lösemi (ALM) hastalığı nedeniyle Çanakkale'den İzmir'e getirilen Kürşat Sever, ilaç tedavisinin yetersiz kalması üzerine Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi'ne sevk edildi. Küçük Kürşat'a 11 yaşındaki ablası Elif'ten kök hücre nakledildi. Nakil sonrası vücudun gösterdiği reaksiyon nedeniyle yeniden rahatsızlanan Sever, bir yıl hastanede kaldı. Ameliyat sonrası ailesiyle özel bakım için İzmir Hasta Çocuk Evleri'nin sağladığı konuta yönlendirilen çocuğun son tetkikleri temiz çıktı. Minik Kürşat, Çanakkale'deki evine dönmeden önce aylarca yattığı hastanenin önündeki oyun parkında ablasıyla oynayarak sağlığına kavuşmanın sevincini yaşadı. Anne Eser Sever, oğlunun iyileşmesinde en büyük etkinin sevgi olduğun belirterek, "Doktorlar her şeye hazırlıklı olmamızı istemişti ama şimdi her şey çok güzel. Komadayken oğlunu kaybedeceğimi düşünüyordum. Kızı Elif'i "son bir kez" kardeşini görmesi için yoğun bakıma soktum. Elif, Kürşat'ın elini tuttu ve ondan gözlerini açmasını istedi. O da ilk kez ablasına cevap verdi, kafa salladı, elini sıktı" dedi.

SEVGİYLE HAYATA TUTUNDU
İzmirli Pelin Keskin ile Fırat İlhan ilk görüşte birbirlerine aşık oldu. Ancak kanser hastalığı onların da hayatlarını kabusa çevirmeye yetti. Geçtiğimiz yıl ekim ayında Fırat İlhan'a lösemi teşhisi kondu. Doktorlar "Yaşaması mucize" dedi. Babasını kanserden kaybeden Pelin Keskin, evlilik hayali kurduğu nişanlısını da aynı hastalıktan kaybetmemek için Fırat'a hastalıkla mücadelesinde büyük destek ve moral verdi. Fırat İlhan, tam 9 ay süren mücadeleden zaferle çıkarak kanseri yendi.Taburcu olan ve tüm kan değerleri normale dönen Fırat İlhan, "Kendime çok iyi bakmadım, çok sigara içtim, çok yoruldum, başkasının derdini hep dert edindim. Bu süreçte Pelin ile tanıştım ve yeniden dünyaya geldim, yaşam sevincim oldu. Teşhis konulduğunda da bu yaşam sevincini kaybetmeyeceğim dedim. Hiç kötü düşünmedim. Ancak beşinci kür sonrasında enfeksiyon kaptım 40 derece ateşle 33 gün geçirdim. Doktorlar Pelin'e 'Hazırlıklı olun' dediği gün, ben de lösemiyi yeneceğim dedim, ertesi gün ateşim düştü. Dalağım alındı ama şu an çok iyiyim" diye konuştu.

SEVGİ EN BÜYÜK İLAÇ
Özel İzmir Avrupa Tıp Merkezi Genel Müdürü Aslı Zengin, kanserde erken teşhisin önemine dikkat çekerek "Hiç bir şikayeti asla basit görmeyin. Böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Kanser hastası yakınları, desteği ve sevgiyi en üst düzeyde tutmalı. Bu mücadelede hastanın azmi kadar ona gösterilen sevgi de çok büyük önem taşıyor. Fırat ve Pelin'in bu mücadelesinde merkezimizin teşhisi kadar onların birbirine olan aşkı da önemli rol oynadı" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN