‘Saadet’e kavuştu

‘Saadet’e kavuştu

İzmir’de 26 haftalık ve 550 gram olarak dünyaya gelen Saadet bebek, ‘sessizlik’ sayesinde hayata tutundu. Yüksek sesin beyin kanaması oluşturduğu için özel odada tutulan Saadet, taburcu edildi

550 gram dünyaya gelen Saadet Bebek, yüksek sesin beyin kanaması riski oluşturması nedeniyle ses ölçüm cihazının yer aldığı Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi'nde 3,5 ay yaşam savaşı verdi. Hemşirelerin dudak hareketleriyle konuşarak tedavi ettiği Saadet bebek, azmiyle hayata tutunmasını bildi. Daha önce Sabah Gazetesi'nin "Sessiz Hayat" başlığıyla duyurduğu kalem bebek, 2 kiloya ulaşarak sağlıklı olarak taburcu edildi. Mardin'de, daha önce düşük yapan anne Esra Üstün Sarı, ikinci bebeğine hamile kaldı. Hamileliğin daha iyi takibi için eşi Ökkeş Arı ile İzmir'e gelen anne Arı, 26 haftalıkken Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 550 gram ağırlığında bir bebek dünyaya getirdi. Doğar doğmaz kalbi duran bebek, doktorların müdahalesiyle yeniden hayata döndürüldü. Üniversite hastanesinden Özel Ata Sağlık Hastanesi'ne sevk edilen bebek, Yoğun Bakım Servisi'nde tedavi altına alındı. Çok düşük kilolu prematüre bebeklerin yüksek sesten olumsuz etkilenmesi ve yüksek sesin etkisiyle beyin kanaması geçirme riski nedeniyle, minik bebek sessiz bir bölüme alındı. Sessizlikle hayata tutunmaya çalışan bebek için tüm servis seferber olurken, hemşireler bakım ve tedavi sırasında çok düşük ses tonuyla konuştu. Bazı hemşireler ise dudak hareketleriyle anlaştı.

ZOR BİR HAMİLELİK GEÇİRDİM
Yavrusunu her gün ziyaret ederek kuvözün içerisinden elini tutan anne, dün biricik bebeğini kucağına aldı. Hamileliği sırasında gıda zehirlenmesi geçirdiğini anlatan anne, "Hamileliğim sırasında iki nöbet geçirdim. Doktorlar ümidi kesmişti. Doğumdan sonra kalbi durdu. Daha sonra bebeğimiz başka bir hastaneye sevk edildi. Umutla onun yaşama bağlanmasını bekledik. Her gün gelip kuvöze elimi sokup onun elini tutuyordum. Sürekli kızımla konuştum. Azmiyle ve doktor, hemşirelerimizin çabasıyla kızım hayata tutundu. Dualarımız kabul oldu" dedi. Bebeğin doktoru Tarkan Akbulut ise, "Bebek EÜTF'den solunum cihazına bağlanıp bağlanıp bize gönderildi. Anne karnında haftasına göre gelişememişti. 3,5 aylık tedaviye 2 kilo 50 grama ulaştı ve ailesine sağlıkla teslim edildi. Bu bir ekip işidir. Çok düşük ağırlıklı bebeklerin büyüyüp ailelerine teslim edilmesi, bizim için tariz edilemez büyük bir mutluluktur" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN