BASKİ’den Ayvalık’taki içme suyu sorununa çözüm

BASKİ, Ayvalık’taki 7 mahallede 9 adet sondaj gerçekleştirdi. Bin 64 metre sondaj yapan Baski , içme suyu sorununu çözdü

BASKİ’den Ayvalık’taki içme suyu sorununa çözüm
Balıkesir Büyükşehir Belediye'ne bağlı BASKİ, Ayvalık'taki içmi suyu sorunua kalıcı olarak çözüm buldu. İlçede 57 bin 237 aboneye hizmet veren BASKİ, içme suyu İhtiyacını karşılamak amacıyla Akçapınar, Beşİktepe, Çakmak, Muratelİ, Tıfıllar, Mutlu ve Küçükköy mahallelerinde 9 adet sondaj gerçekleştirdi. Toplam bin 64 metre sondaj yapılarak 81 lt/ sn miktarında içme suyu bulunan BASKİ, Altınova, Merkez mahallelerinde de sondaj çalışmaları için harakete geçiyor. Çakmak mahallesine ise Arsenik Arıtma Tesisi yapılmıştır. Ayrıca Beşiktepe, Mutlu, Murateli ve Karaayıt mahallelerine toplam 4 adet arıtma sistemli çeşme yapımı tamamlandı. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Ayvalık'ta 3 bin metreküp hacimli İçme Suyu Servis Deposu'nun yetersiz kalması üzerine, BASKİ, depoya su ileten 17 kilometrelik Terfi Hattı'nın AÇB borudan oluşan ve kronikleşen arızası bulunan 10.5 kilometrelik kısmını 15 milyon lira harcayarak yeniledi.

DENİZ KİRLİLİĞİ ÖNLENDİ
Turizmde söz sahibi olan Ayvalık'ta, Şirinkent mevkiinde mevcut derin deniz deşarj boru hattının kapasitesinin yetersiz kalması nedeniyle denizin kıyı kısımlarında çevre kirliliğine neden olmaktaydı. Ayvalık'ta yer alan mevcut derin deniz deşarj boru hattına ilave olarak yeni deniz deşarjı hattı 5 milyon 516 bin 500 lira maliyetle, bir kısmı karada ve bir kısmı ise denizde olmak üzere toplam bin 524 metre derin deniz deşarj hattı imalatı tamamlandı. Yeni derin deniz deşarj hattı ile Ayvalık'ın marka değerini artırmasında önemli rol oynayan mavi bayraklı plajlar korunarak çevre kirliliğinin önüne geçildi.
BİZE ULAŞIN