Okul önlerinde ‘seyyar’ tehlike

İzmir’de bazı okul önlerindeki seyyar satıcılar, öğrencilerin sağlığını tehdit altına alıyor. Belediyelere göreve davet eden Kantinciler Odası Başkanı Sak, “Zabıtalar yeteri kadar denetleme yapmıyor” dedi

Okul önlerinde ‘seyyar’ tehlike
Geçtiğimiz eylül ayında okulların açılması ile birlikte tüm yurtta olduğu gibi İzmir'de de ilk ve orta dereceli okullarda okuyan on binlerce öğrenci ders başı yaptı. Okul çevresindeki büfe ve seyyar satıcıların belediye zabıta ekipleri tarafından yeterince denetlenmemesi sıkıntıya yol açtı. İzmir Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Habip Sak okul yönetimlerine, öğrencileri alış veriş için dışarı salmamaları konusunda uyarıda bulundu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu konuda çok duyarlı olduğunu, belirli aralıklarla ilçe milli eğitim müdürlükleri aracılığı ile okul müdürlerine gerekli uyarılarda bulunulmasına karşın bazı okul müdürlerinin uyarıları dikkate almadığını belirten Sak; "Öğrencilerin sağlıkları tehdit altında" dedi. Özellikle teneffüslerde ve öğle aralarında bazı okul müdürlerinin okulun kapısını açarak öğrencilerin dışardan alış veriş yapmasına göz yumduğunu belirten Sak, belediyelerin de okul çevrelerinde yeteri kadar denetim yapmadığını söyledi.

RUHSATSIZ BÜFE VAR
Okul önlerinin özellikle teneffüslerde seyyar satıcı kaynadığını, bazı okulların çevresinde ruhsatsız büfelerin faaliyet gösterdiğini belirten Sak; "İzmir'de binin üzerinde okul var. Bu okulların kantinleri tarım il, il sağlık müdürlüğü gibi 5 ayrı kurum tarafından yıl içinde düzenli olarak denetlenirken maalesef aynı denetim okul çevrelerinde faaliyet gösteren, bakkal, büfe, restoran gibi işletmelere uygulanmıyor. Türkiye'de yıl içinde en fazla denetlenen işletmeler biziz. Kullandığımız su bile yılda üç kez analiz ediliyor. Kantinciler olarak denetlenmekten kesinlikle şikayetçi değiliz. Aksine büyük memnuniyet duyuyoruz. Denetimler bizim hizmet kalitemizin ve kantinlerimizdeki hijyen koşulların standardının daima yüksek olmasını sağlıyor. Ama öte yandan okulların çevresinde seyyar satıcılar deyim yerindeyse cirit atıyor. Bunlara bir de ruhsatsız büfeler eklenince durum tamamen içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Belediye zabıtası yeterince denetim yapmıyor. Ayrıca okul kantinlerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından satışı yasaklanan kola ve cips gibi, öğrenci sağlığı açısından sakıncalı olan birçok ürün, okul çıkışındaki bakkallar tarafından öğrencilere peynir ekmek gibi satılıyor. Bu durum öğrencilerin sağlığını ciddi oranda tehdit ediyor. Yaşananlar devlete karşı yükümlülüklerini yerine getiren, vergisini kuruşu kuruşuna ödeyen kantinci esnafını da olumsuz yönde etkiliyor. 30-40 bin lira kantin kirası veren oda esnafı, kirasını dahi ödeyemeyecek duruma geliyor, zarar ediyor" diye konuştu. Yasak olmasına karşın açılan okul kapılarının okul güvenliğini de tehdit ettiğini belirten Sak; "Okul çevrelerindeki bazı büfeler hijyen olmayan koşullarda gıda satışı yapıyor. Adam otoparka kaçak büfe yapmış, okulun giriş kapısının önünü kapatmış kimse ses çıkarmıyor. Yerel yönetimler üstlerine düşeni yapmalı. Seyyara, ruhsatsız işletmelere göz açtırmamalı" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN