Sezaryenle burçlara göre doğum istiyorlar

İzmir Sağlık Müdürü Bediha Salnur, anne adaylarına normal doğumun faydalarını anlattı. Salnur, ”Burçlara göre hesap yapıp sezaryen doğum yapan annelerimiz var. Bu kesinlikle yanlış bir düşünce” dedi

Sezaryenle burçlara göre doğum istiyorlar
Sezaryen doğum oranlarının artması, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nü de harekete geçirdi. Kamu hastaneleri ve özel hastanelerde bu oranın düşmesi için çeşitli çalışmalar yaptıklarını dile getiren İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur, kamu hastanelerinde sezaryen doğum oranının hızla düşmeye başladığını ancak özel hastanelerde sezaryen doğum oranının hala yüksek olduğunu vurguladı. Bazı annelerin bebeğinin sahip olmasını istediği burca göre doğum tarihi verilmesini istediğini kaydeden Salnur, "Türkiye genelinde sezaryen doğum oranı yüzde 53'lerde. İzmir'de ise Sağlık Bakanlığı hastaneleri ve özel hastaneleri birlikte değerlendirdiğimizde ilk doğumda sezaryen oranı yüzde 46'larda. Özel hastanelerde sezaryen oranı yüzde ise 80 civarında. Burçlara göre hesap yapan annelerimiz de var. Hasta eline bavulu alıp 'Ben pazar günü doğum yapmak istiyorum' diyor. Daha doğum sancıları başlamamış. Halbuki doğum sancısıyla birlikte bebeğin akciğerlerinde biriken sulan çıkıyor, gözü ve burnu temizleniyor. Doğduğunda daha rahat nefes alıyor" diye konuştu.

SEZARYENDE AĞRI YAPABİLİYOR
Hastanelerde sezaryen oranlarını düşürmeye yönelik çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürdüklerini belirten Salnur, "Sağlık Bakanlığı hastanelerimizde sezaryen oranları düştü. Özel hastanelerde de bu konuyla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Doğum kliniklerinde çalışan ebe ve hemşirelerle, annelerimize normal ve sezaryen doğumu anlatıyoruz. Aile hekimleri de yakın bilgilendirmelerde bulunuyor" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da sezaryen doğum konusunda anne adaylarına çağrıda bulunduğunu hatırlatan Salnur, "Gerekli olmadıkça sezaryen yaptırmayalım. Eğer hekim sezaryen yapılması gerektiğini söylüyorsa tabii ki mecburen sezaryen yapılabilir. Normal doğan bebekler daha çabuk adapte oluyor. Sezaryen doğumda daha az sancı çekeceklerini sanıyorlar. Doğum sancısı çekmeseler bile doğumdan sonra uzun süre ağrı yaşayabilirler. Doğum sonrası sıkıntılar sezaryen doğumda daha fazla oluyor" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN