Çiğli’de facianın eşiğinden dönüldü

Çiğli’de özel bir hastanenin inşaatı, 20’ye yakın apartmana zarar verdi. 8781 sokaktaki yolun gövdesi çöktü. Mahalle sakinleri ise sorumluların cezalandırılmasını istedi

Çiğli’de facianın eşiğinden dönüldü
İzmir'in Çiğli İlçesinde facianın eşiğinden dönüldü. Geçtiğimiz aylarda Küçük Çiğli Mahallesi 8759/2 sokakta başlatılan özel bir hastanenin temel inşaatı, 8781 Sokak'ta bulunan çok sayıda apartmanın zarar görmesine neden oldu. Sokaktaki yol gövdesi çökerken çok sayıda binada da derin çatlaklar oluştu. Önceki akşam saat 19.00'da meydana gelen olayın ardından mahalleye çok sayıda polis, itfaiye ve AFAD ekibi sevk edildi. Vatandaşlar geceyi geçirmeleri için Karşıyaka Oteli'ne yönlendirildi. Fakat çok sayıda vatandaş içerde eşyaları bulunduğu için geceyi sokakta geçirmek zorunda kaldı. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte yaşanan tehlikenin boyutları da gözler önüne serildi. Tedbir amaçlı olarak göçüğün meydana geldiği sokak yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Apartmanların elektrik ve doğalgaz bağlantıları kesildi. Yüklenici firmanın yazdan bu yana su pompaları ile birlikte temelden su çektiğini, çatlakların da su çekim işlemi ile birlikte başladığını öne süren vatandaşlar; "Burasının zeminin balçık olduğu herkes tarafından biliniyor. Bu hastaneye nasıl ruhsat verildi, böyle bir proje nasıl onaylandı? Anlamak mümkün değil" diye konuştu.

İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
Gönül Kır: Önceki akşam saat 19.00'da binadan çatırtılar gelmeye başlayınca kendimizi nasıl dışarı attığımızı bilemedik. Apartman başımıza yıkılacak sandık. Evin duvarlarında derin çatlaklar oluşurken banyonun tavanında da çökme meydana geldi. Korkudan evlerimize giremiyoruz. Önceki gece sabaha kadar sokaktaydık. Mağduriyetimizin giderilmesini, zararımızın karşılanmasını istiyoruz.
Rukiye Gürsu: Defalarca belediyeyi uyarmamıza rağmen kimse bizi dinlemedi. Evlerimiz oturulamaz hale geldi. Önümüz kış. Ne yapacağız bilemiyorum. Sorumluların cezalandırılmasını maddi kayıplarımızın giderilmesini istiyorum.
Alev Özcan: Korkudan evlerimize giremiyoruz. Bizlere evlerinize girmeyin diyorlar. Hadi bir gün iki gün birinde misafir olalım ama sonrası ne olacak. Uğradığımız zararın bir an önce karşılanmasını talep ediyoruz. Ayrıca bu inşaata kim izin verdiyse projesini kim onayladıysa mutlaka hesabı sorulmalı. İnsan hayatı bu kadar ucuz değil.
Ufuk Özbodur: Dükkanımın içinde derin çatlaklar oluştu. Kapımızın önünde ise göçük meydana geldi. Daha önce de defalarca ilçe belediyesine ve Büyükşehir'e gerekli önlemlerin alınması için şikayette bulunduk. Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir, yapı denetim biriminden gelip inşaatı durdurmalarına rağmen adamlar gece kaçak olarak çalışmaya devam etti. Yer altı sularını pompalarla çekerek ileride demiryolunun kenarına boşalttılar. Meydana gelen oturmalar nedeniyle iki kez ana su borusu patladı. Her belediyeye gidişimizde size bir şey olmayacak gerekli önlemler alındı diyerek bizi gönderdiler. Bugün gelinen durum ortada.
BİZE ULAŞIN