Uyku apnesi için tanı uyarısı

Nöroloji Uzmanı Dr. Burak Paköz, uyku bozukluklarından biri olan uyku apnesi ile ilgili şikayetleri olan hastaları 'tanı' konusunda uyardı.

Uyku apnesi için tanı uyarısı

Kent Sağlık Grubu Nöroloji Uzmanı Dr. Paköz, uyku apnesi olan kişilerin uyku sırasında horlamaları, gece boyunca tekrarlayan, en az 10 saniye süreli 'nefes alıp vermede durmaları' (apne) olduğunu vurguladı.

Nefes durmalarının kişinin uyku kalitesini bozduğunu belirten Paköz ;

-"Bu kişiler kendilerini gün içinde yorgun ve uykulu hissederler. Dikkatlerini toplayamaz, konsantrasyon sorunu yaşarlar, daha kolay sinirlenirler. Uzun dönemde başta kalp ve beyin damar hastalıkları, hipertansiyon, depresyon gibi rahatsızlıklar ve trafik kazaları açısından risk taşırlar. Hastalığın teşhisi için de sadece muayene ve tahliller ya da yakınlarının gece uykusunda nefesinin durduğuna ilişkin tanıklıkları yetmez. Mutlaka polisomnografi dediğimiz uyku testi yapılmalıdır" diye konuştu.

Bu test kadar bu testin sonuçlarının doğru değerlendirilmesinin kesin tanı ve tedavi açısından çok önemli olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Paköz, şu uyarılarda bulundu:

"Uyku bozuklukları laboratuvarında yapılacak 'polisomnografik tetkik' ile uyku apnesine kesin teşhis koyduğumuz gibi hastalığın şiddetini de belirleriz. Bu tetkik tüm gece boyunca uyku sırasında beyin aktiviteleri, solunum, horlama, bacak hareketleri, kalp ritmi, yatış pozisyonu gibi parametrelerin kaydedilmesi esasına dayanır. Bu tetkik sonucunda bilgisayarlar da bir skorlama yapar ancak bu skorlamaların yani verilerin analizi bu konuda deneyimli bir uzman tarafından yapılmalıdır. Uykuda solunum durmalarının süresi, sıklığı, tipi, yatış pozisyonu ve uyku evreleri ile ilişkisi, kanda oksijen doygunluğunda düşme olup olmadığı, kalp ritmi, uyku etkinliği gibi veriler hastanın özelinde değerlendirilerek tanı konulmalıdır.

BİZE ULAŞIN