Güzel günler İzmir’i bekler

Güzel günler İzmir’i bekler

İzmir’e gelen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul-İzmir Otoyolu’nun 2018 sonunda biteceğini söyledi. Elvan, Körfez Geçiş Projesi için de hazır olduklarını ifade etti

  • Egeli Sabah
  • Cuma 14.10.2017
İzmir'e gelen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, ilk olarak İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nin Akademik Yılı Açılış Töreni'ne katıldı. Daha sonra İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ı ziyaret eden Bakan Elvan, burada yaptığı konuşmada İzmir'in tarihi ve kültürünün yanı sıra konumu ve üretkenliğiyle Türkiye'nin lokomotif illerinin başında geldiğini söyledi. Kentte çok önemli yatırımlar yapıldığını belirten Elvan, İzmir'i çok güzel günlerin beklediğini dile getirdi.

MÜJDELERLE GELDİ
İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi'nin 2018 sonunda, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin de 2019 sonunda bitirilmesi için çalışmaların hızla sürdürüldüğünü anlatan Elvan, Çandarlı'da da dünyanın 10. büyük limanını inşa etmek istediklerini ifade etti. Bakan Elvan, bu yatırımlarla İzmir'in sadece bölgenin değil Türkiye'nin en önemli lojistik bölgesi haline dönüşeceğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Zaten İzmir sanayi ve ticaret açısından önemli bir merkez. Orta Anadolu ve Ege'nin Avrupa'ya Ortadoğu'ya, Uzakdoğu'ya ve Afrika'ya açılan kapısı konumunda. Önemli ihracat potansiyeli var. Aşağı yukarı 8,5 milyar dolarlık ihracatı söz konusu. Bunu geçmiş dönemlerle kıyasladığımızda çok ciddi artışlar olduğunu görüyoruz ama hala İzmir'in çok büyük bir potansiyeli var. İzmir, turizmde güçlü bir ilimiz, potansiyeli oldukça yüksek, özellikle ulaşım alyapısının güçlendirilmesi de İzmir turizmine çok önemli katkı verecek diye düşünüyorum."İzmir Körfez Geçişi Projesi için hükümet olarak hazır olduklarını belirten Bakan Elvan, "İzmir halkının da destek vermesi halinde bu projeyi de gerçekleştireceğiz. İzmir için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz" dedi. Elvan, İzmir Kalkınma Ajansının başarılı işler yaptığını, önümüzdeki süreçte de bunun devam edeceğine inandığını dile getirerek, kendilerinin de bakanlık olarak her türlü desteği vereceklerini kaydetti.

AŞURE DAĞITTI
Bakan Elvan, cuma namazı sonrasında Fevzi Paşa Bulvarı'nda AK Parti Konak İlçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ay yıldız desenli aşureyi halka dağıttı. Vatandaşlar aşure yiyebilmek için uzun kuyruklar oluştururken, Bakan Elvan kepçeyi aşure kazanına daldırarak aşureleri kaplara döktü. Aşure dağıtımında, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan ve AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım da hazır bulundu.
BİZE ULAŞIN