Aydın’da mevsimlik meyve sebzeler alıcı bekliyor

Aydın’ın Efeler ilçesinin en büyük halk pazarlarından biri olan Salı Pazarı’nda mevsimlik sebze ve meyve bolluğu yaşanıyor.

Aydın’da mevsimlik meyve sebzeler alıcı bekliyor

Mevsimlik sebze ve meyve tüketiminin önemine değinen Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Mahmut Nedim Barış, sonbahar mevsiminin yaşandığı bu aylarda havaların soğuması ile birlikte bu mevsim de grip hastalığının kendini göstermeye başladığını belirterek, vatandaşların mevsimlik sebze ve meyve tüketmelerini önerdi.

Pazar piyasasının kışlık sebze ve meyveye döndüğünü belirten Barış, "Mevsimlik meyve ve sebze tüketilmelidir. Kasım ayına girdiğimiz bu günlerde havalarında soğumasıyla daha çok toprağın altında büyüyen pancar, turp, havuç, kereviz gibi sebzeler yetişir. Ama toprağın üstünde yetişen marul, maydonoz, roka, kereviz, ıspanak, pırasa ve lahana türleri de soğuk hava koşullarına dayanıklı sebzelerdir. Mevsimlik kış sebze türleri tüketildiği kadar kış meyve çeşitlerinden, mandalina, portakal, limon, muz, kivi, kestane ve yer elması da tüketilmelidir" dedi.

Mevsimine göre sebze ve meyve tüketiminin halk sağlığı yönünden de önemli olduğu ifade eden Barış, mevsimlik ürün tüketmekle üretici çiftçiye de ekonomik yönde katkı sağlanacağı gibi tüketici de satın alacağı ürünü tarladan geldiği gibi taze kullana fırsatı yakalamış olacağını belirtti.
Pazarda mandalina satan narenciye üreticisi Mehmet Kaya da, narenciyeler den özellikle mandalina hasadının başladığını, bereketli bir yıl olduğunu belirterek, ilk hasadın ürünlerin semt pazarları tezgahlarında yerini aldığını ve kilogramı 1,5 ile 2 TL arasın da satışların gerçekleştiğini ifade etti.

BİZE ULAŞIN