Grip aşısı uyarısı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu, Sonbaharda etkisi artan grip virüsünün önlenmesi amacıyla yaptırılan grip aşısının uygulanması için en uygun zamanın ekim ve kasım ayları olduğunu söyledi.

Grip aşısı uyarısı

Grip hastalığı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Pullukçu, "Grip hastalığı bir virüs hastalığıdır. Sürekli grip olmamızın nedeni virüslerin kendi antijenik yapılarını değiştirmesi ve daha önce geçirdiğimiz bir enfeksiyon olmasına rağmen vücudun bunu tanımayarak yeniden enfekte olmasıdır" diye konuştu.

Grip tedavisinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini söyleyen Pullukçu, antibiyotik kullanımı konusunda da hastaları uyardı. Yanlış antibiyotik kullanımının hastalara zarar verebileceğini aktaran Pullukçu, "Grip tedavisi yaş ve hastalıklara göre farklılık gösteriyor. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı da hastalara zarar verebilir. Solunum yolu enfeksiyonlarının yüzde 75'i viraldir ve antibiyotik kullanımına gerek yoktur, birkaç gün sonra geçecektir" dedi.

"HER YIL BİR DOZ GRİP AŞISI YAPILMALI"

Grip aşısı ve yapılma zamanı ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Pullukçu, şöyle konuştu:

"Grip aşısı inaktive (ölü) bir aşıdır. Grip aşısı etkinliği dolaşımdaki virüs tipleri ile uyumuna, yaşa ve aşılanan kişinin sağlık durumuna göre değişmektedir. Yaşlılar ve altta yatan hastalığı olan kişilerde koruyuculuk oranı bir miktar azalmakla birlikte grip nedeniyle gelişebilecek komplikasyon ve ölümleri engellemekte etkindir.

Bu yüzden her yıl bir doz grip aşısı yapılmadır. Grip aşısının uygulanması için en uygun zaman Ekim ve Kasım aylarıdır. Bu aylarda yaptırırsak Şubat ayına kadar bizi koruyabilir."

BİZE ULAŞIN