İki öğretmen, engelliler için kitapları seslendirecek

Kitapları seslendirip işaret diline çeviren iki öğretmen sayesinde engelli bireyler artık kitap okuma keyfinden mahrum kalmayacak

İki öğretmen, engelliler için kitapları seslendirecek
Zübeyde Hanım Eğitim Kurumları Bornova Kampusu'nde görevli 23 yaşındaki anaokulu öğretmeni Özlem Özer ve 32 yaşındaki Türkçe öğretmeni Rümeysa Süner dikkat çekici bir farkındalık projesine imza attı. Kitapları seslendirip, işaret diline çeviren öğretmenler, kitaplardan engelsiz bireyler kadar yararlanamayan engelli bireylerin ufkunu açmak için yola çıktı. Anaokulu öğretmeni Özlem Özer, işitme yetersizliği olan anne ve babanın işitme yetersizliği olmayan kızları olarak dünyaya geldi. Doğduğu andan itibaren de işaret dili ile tanıştıını belirten Özlem Özer, "Bu sebeple onları daha iyi gözlemleme şansım oldu. Bu nedenle Türkçe öğretmeni arkadaşımla birlikte böyle bir proje oluşturduk" dedi.

KÖPRÜ OLACAĞIZ
Anne ve babası engelli olduğu için günlük yaşamında zaten kitapları seslendirdiğini belirten Özlem Özer, "Şimdi daha geniş kitlelere hitap etmem onları da mutlu etti. Bu eksikliğin bir şekilde tamamlanması gerekiyordu. Umarım biz de elimizden geldiğince destek olabiliriz" diye konuştu. Projenin adını "Gören gözüm, duyan kulağım ol" olarak belirlediklerini anlatan Türkçe öğretmeni Rümeysa Süner ise, "Toplumda çok fazla görme ve işitme engelli birey bulunmakta. Onların ihtiyaç duydukları kitaplara ulaşmada köprü vazifesi görmek istiyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN