Kartpostallarla Turgutlu'nun geçmişi hatırlanacak

Turgutlu Belediyesi tarafından açılışı gerçekleştirilen Turgutlu Kent Müzesinde, 1920'li yıllarda fotoğrafçı Ahmet Hamdi Bey tarafından çekilen fotoğraflar kartpostal olarak yeniden basılarak ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Kartpostallarla Turgutlu'nun geçmişi hatırlanacak

Turgutlu Belediyesi tarafından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda açılışı gerçekleştirilen Turgutlu Kent Müzesinde, 1920'li yıllarda fotoğrafçı Ahmet Hamdi Bey tarafından çekilen Turgutlu fotoğrafları 12 adet kartpostala basılarak ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Hazırlanan 12 adet kartpostalı basına tanıtan Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, "Turgutlu kartpostalları deyince de unutulmaması gereken çok ama çok kıymetli bir isim var önümüzde: Fotoğrafçı Ahmet Hamdi Bey. Belki bugünkü Turgutlulular bilmiyorlar ama bu şehrin ilk kartpostallarını, çektiği fotoğraflarla hazırlayan Ahmet Hamdi Bey'dir. Fotoğraf tekniğiyle hazırlanan, basılan ve döneminde 'fotokart' denilen bu ilk örneklerin bir kısmının yeniden baskılarını yaparak müze ziyaretçilerimizin ve ilgililerin beğenisine sunmuş bulunuyoruz. Bu kartpostallar vesilesiyle hem 1920'li, 1930'lu yıllarından Kasabasından manzaralar görüyor; hem de unutulmasını istemediğimiz bu geleneği yeniden yaşamaya başlıyoruz. Şuan için 12 çeşit kartpostal ziyaretçilerimizin ve hemşerilerimizin beğenisine sunulmuş durumda. Bunun sayısını daha da arttırarak çeşitlendirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda müzede ayrıca bir farkındalık yaratacağımızı düşünüyorum. Diğer yandan bu kış farklı ve etkileyici etkinliklere ev sahipliği yapacak. Önümüzdeki süreçte sizlerle ve kamuoyuyla da paylaşmaktan memnuniyet duyacağımız etkinliklerle kültür-sanat çalışmaları içerisinde olacağız. Çeşitli tarihi belge ve fotoğraf sergileri ile değişik konularda söyleşilerle farklı kesimden vatandaşlarımızı burada ağırlayacağız. Böylelikle Turgutlu Kent Müzesi, zaman içerisinde belediyemiz bünyesindeki bir kültür merkezi olma kimliğini de giderek geliştirecek" dedi. Başkan Şirin ayrıca Turgutlu Kent Müzesinin 7 bin ziyaretçiyi ağırladığını da sözlerine ekledi.

Kartpostalların tanıtımına Kent Müzesi Sorumlusu Mehmet Gökyayla ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Aylin Askingil katıldı.

BİZE ULAŞIN