Manisa’da 1 milyarlık yatırımın açılışı yapıldı

Cumhurbaşkanı, Manisa’da 1 milyar 44 milyon liralık 40 tesisin toplu açılışını gerçekleştirdi. Ardından, Soma’daki 301 şehit madencinin aileleri için yapılan 301 konutu teslim etti

Manisa’da 1 milyarlık yatırımın açılışı yapıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa'da 1 milyar 44 milyon lira 291 bin 191 liralık yatırımla hayata geçirilen 40 tesisin toplu açılış töreni için kente geldi. Manisa'ya helikopterle gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, AK Parti Manisa milletvekilleri, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de eşlik etti. Cumhurbaşkanı, cuma namazını Hatuniye Camisi'nde kıldıktan sonra Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen toplu açılış törenine katıldı.

ANAHTARLAR TESLİM EDİLDİ
Açılışı gerçekleştirilen 40 tesisin arasında manevi açıdan en önemlisi olarak gösterilen 13 Mayıs 2014'te meydana gelen Soma Maden Faciası'nda hayatını kaybeden 301 madencinin ailelerine verilmek üzere Doğuş Holding tarafından 83 milyon lira yatırımla yapılan 301 konutun anahtarlarının hak sahiplerine teslim töreni gerçekleştirildi. Törene, hayatlarını kaybeden madenci ailelerinin yanı sıra maden işçileri de baretleriyle katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konutların teslimi sırasında, "Maden kazasının hemen ardından hem devletimizin ilgili kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları olarak ailelere sahip çıkıldı. Her madenci yakınımıza 176 bin lira nakdi yardım yapıldı. Şehit madencilerimizin yakınlarına kamu kuruluşunda istihdam hakkı verildi. Çocuklarına da çeşitli vakıflarca burs bağlandı. 301 konutun teslimini bugün gerçekleştiriyoruz. Yitirdiğimiz canları geri getiremeyiz ama onların ailelerine sahip çıkmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu ülkede özellikle aşırı sol, bunları ne yazık ki istismarını yapmak suretiyle aileleri tahrik ediyor. Aileler üzerinden oyun oynuyor. Bunların kimler olduğunu gayet iyi biliyoruz. Bu oyunu şehit ailelerimizin bozması lazım. Bu şehadet bu oyuna gelmez" dedi. Erdoğan, temsilen 10 aileye anahtarları telim ederken, daha sonra telekonferans yöntemi ile Soma'da ailelerle birlikte 301 konutun önünde bulunan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'a bağlandı. Soma'da yapılan binaları ekran aracılığı ile inceleyen Erdoğan, hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

40 TESİS AÇILDI
Törende madencilerin aileleri için yapılan konutların yanı sıra, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nin bin 300 öğrenci kapasiteli ek binası, 200 öğrenci kapasiteli pansiyonu, bin 800 seyirci kapasiteli spor salonu ve 96 zihinsel engellinin çalışabileceği Zihinsel Engeliler Korumalı İş Yeri Yaşam Merkezi, 740 milyon lira yatırım tutarı ile yapılan Türkerler Jeotermal Enerji Santrali, 14 milyon 675 bin liralık harcamayla Alaşehir 'de yapımı gerçekleştirilen trafo, TOKİ, tarafından Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) öğretim üyeleri için yapılan 319 konut, MCBÜ Muradiye Kampusu su depoları ve arıtma tesisi, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi Açık Spor tesisi, fakültelere ait binalar açıldı. Törende, diğer projelerle birlikte 195 derslik, 15 okul hizmete girdi.
BİZE ULAŞIN