Çürük okulda 7 yıl okudular

Aliağa’da 2010 yılında çürük raporu verilen ve 7 yıl boyunca eğitimin devam ettiği ilköğretim okulu daha yeni boşaltıldı. Yan binaya taşınan öğrenciler her gün çürük okulun bahçesinde teneffüs yapı

Çürük okulda 7 yıl okudular
İzmir'in Aliağa İlçesi'nde 475 öğrencisi bulunan Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda öğrencilerin canlarının hiçe sayıldığı ortaya çıktı. 2010 yılında okulun binalarından bir tanesi için çürük raporu alındı. Ancak okul binasının acilen boşaltılması gerekirken 7 yıl boyunca öğrenciler çürük binada eğitim görmeye devam etti. 2017-2018 eğitim öğretim yılının başlamasının ardından çürük bina boşaltıldı. Öğrenciler aynı bahçe içinde bulunan başka bir binaya nakledildi. Bu sefer de öğrencilerin her teneffüs zili çaldığında, çürük binanın bahçesinde oynaması çocuklar için tehlikenin devam etmesine engel olamadı.

DEPREM BÖLGESİ
Çocukları için çalan her teneffüs zili çaldığında, tehlike çanlarının çaldığını belirten veliler, bir an önce binanın yıkılmasını ve yerine yenisinin yapılmasını istiyor. İzmir'in deprem bölgesinde olduğunu belirten veli Emine Okyar, "7 yıl önce çürük raporu Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ulaşıyor. Ancak 7 yıl boyunca raporu hiçe sayarak öğrencileri bu binaya soktular. Bina yeni boşaltıldı. Allah korusun bir şey olsa hesabını kim verecekti. Yaklaşık 250 öğrenci yan binaya nakledildi. Buna da şükür diyoruz ama çocuklar her gün boş zamanlarında çürük raporu alan binanın etrafında oynuyor. İlla birine bir şey olduğu zaman bir şey yapacaklar. Biz yetkililerden en kısa zamanda binanın yıkılıp yerine yenisinin yapılmasını bekliyoruz" dedi. Cumhuriyet İlköğretim Okulu Aile Koruma Derneği Başkanı olan ve aynı zamanda iki çocuğunu aynı okulda okutan Meltem Sönmez, karşılarında kesinlikle muhatap bulamadıklarından yakınarak, "Elimiz kolumuz bağlı bekliyor. Çürük bina 7 yıldır bekliyor. Öğrenciler ve veliler yeni binanın ne zaman yapılacağını merak ediyor. 31 yıllık bina çürük raporu 2010 yılında verildi. Halen ihaleye çıkılmadığından dolayı okulun yeniden yapılma aşamasına geçilmedi. Veliler olarak biz çok tedirginiz. En ufak sarsıntıda çökme tehlikesi var. Okul bu yıl eğitim öğretim yılı başlamadan bir hafta önce boşaltıldı. Bir an önce yıkıma başlanıp yeni binanın yapılması lazım. Biz çocuklarımızı okula bıraktıktan sonra akşama kadar burada bekliyoruz. Bir aksilik olacak mı diye" dedi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise yaptığı açıklama en kısa sürede binanın yıkılıp yeniden yapılacağını ifade etti.
BİZE ULAŞIN