Büyükşehir’den iki ayda 78 satılık arsa

İzmir Büyükşehir, arsa satışlarına devam ediyor. Buca’daki 37 arsayı satışa çıkaran Kocaoğlu, şimdi de 41 arsayı daha satma kararı aldı

Büyükşehir’den iki ayda 78 satılık arsa
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun 'Başkanlık koltuğuna oturduğum günden bu yana belediyenin bir kuruş malını bile satmadım' söylemi tarih oldu. Bu güne kadar arsa satmamakla övünen Kocaoğlu, arsa satışına ilişkin art arda kararlar almaya başladı. 26 Ekim'de mülkiyeti belediyeye ait 37 arsadan 23'ünü encümende açık artırma ile satan Büyükşehir, şimdi de Buca'daki 41 adet imarlı arsayı satmak için karar aldı. Büyükşehir'in elindeki arsaları bir bir satmaya başlaması büyük şaşkınlık yarattı. Kocaoğlu'nun mülkiyeti belediyeye ait arsaları satışa çıkarmasına Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan sert tepki geldi. Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulunan Doğan; "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin satışa çıkardığı 37 ayrı arsanın ardından yine Buca Kocatepe Mahallesi'nde 41 ayrı taşınmazı daha ihaleye çıkartacağını öğrenmiş bulunmaktayız. Bu durum bizleri düşündürmekle birlikte, her fırsatta AAA kredi notuyla övünen Sayın Aziz Kocaoğlu'na sormak istiyoruz. Uluslararası finans kuruluşlarından en yüksek notu aldığını açıklayan belediye borç ödemek için neden bu kamu mallarına göz dikmektedir? Acaba İzmir Büyükşehir borç batağına mı saplanmıştır? Bildiğimiz kadarı ile belediyenin gemi alımları ve raylı sistem yatırımları haricinde uzun vadeye yayılan ödenmemiş borcu bulunmamaktadır? Peki bu satış ne amaçla yapılmaktadır? Ne aldık ki neyin borcunu ödemekteyiz? Yoksa önümüzdeki yıl başlayacak seçimler öncesinde belediyenin ek gelir ihtiyacı mı doğmuştur? 37 ve 41 arsa yani toplamda bu 78 arsa satışı devam edecek midir? Bir devlet kurumu olan Büyükşehir'in emlakçılık yapmak yerine bu ciddiyete yakışır biçimde yetkisinin gereklerini yerine getirmeli ve kamu kaynaklarını etkin, yerinde ve tasarruflu kullanmalıdır" diye konuştu.

BU AY İÇİNDE SATILACAK
Edinilen bilgiye göre Büyükşehir'in yeni satışa sunacağı imarlı 41 arsayla ilgili önce ilana çıkacağı ardından da bu ay içinde yine encümen aracılığı ile açık artırma yöntemi ile arsaları satacağı öğrenildi. Büyükşehir'in son zamanlarda art arda mülkiyeti kendisine ait çoğu birbirine komşu imarlı arsaları satışa çıkarması tartışmaları da beraberinde getirdi. 26 Ekim'de gerçekleşen ilk satışta satışa sunulan 37 parselden 23'ü alıcı bulurken geriye kalan 14 arsaya ise alıcı çıkmamıştı. Alıcısı çıkmayan diğer arsaların da önümüzdeki haftalarda yine satışa çıkacağı sızan bilgiler arasında yer aldı.

ZARARLAR BÖYLE KAPATILMAZ
Büyükşehir'in başladığı yatırımları vaktinde bitiremediğini, kentin ihtiyaçlarına yabancı kaldığını ifade eden Doğan, şöyle devam etti: "İzmir'in önceliklerine uzak projelere milyonlarca lira harcayan Büyükşehir Belediyesi'nin bu yanlıştan bir an evvel dönmesini diliyoruz. Belediye taşınmazlarını satarak uğradığınız görev zararlarını, başarısız yönetim anlayışından kaynaklı kamu zararlarını kapatamazsınız. Her yıl otopark, içme suyu, ulaşım tarifelerine zam yapan ama hizmet üretmeyen bir belediyenin taşınmazlarını satarak bütçesini denkleştirmeye çalışması doğru bir yerel idarecilik anlayışı değildir. Bu gidişat hayra alamet değildir. Biz 2019'da borçlu bir Büyükşehir devralmak istemiyoruz."
BİZE ULAŞIN