Datça'da, geleceğin satranççıları yetişiyor

Muğla'nın Datça İlçesi'nde düzenlenen, Atatürk'ü Anma Satranç Turnuvası'nda geleceğin satranççıları mücadele etti.

Datça'da, geleceğin satranççıları yetişiyor

Türkiye Satranç Federasyonu Datça İlçe temsilciliği tarafından düzenlenen Atatürk'ü Anma Satranç Turnuvası'na iki ayrı kategoride 6-10 yaş grubu toplam 33 sporcu katıldı. Küçükler grubunda 23, Yıldızlar grubunda 10 sporcunun mücadele ettiği turnuva iki gün sürdü. Turnuvada her iki kategoride ilk üç dereceye giren sporculara kupa, 4 ile 10'uncu sıra arasında yer alan sporculara ise madalyaları törenle verildi.

Datça Satranç Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen karşılaşmalar, zevkli ve çekişmeli mücadelelere sahne oldu. Bugüne kadar kurslarda edindikleri becerilerini turnuva ortamında sergileme olanağı bulan küçük satranççılar, gelecekteki yarışmalar için tecrübe kazandı.

Türkiye Satranç Federasyonu Datça İlçe temsilcisi Erol Tekirdağ, son yıllarda satranç sporuna olan ilginin hızla arttığını söyledi. Tekirdağ, "Özellikle küçük yaştaki çocuklar arasında satranç sporu büyük bir hızla yayılıyor. Bu ilgi gelecek adına bizleri umutlandırıyor. Ancak ailelerin bu konuya daha duyarlı olmaları ve çocuklarını teşvik etmeleri gerekiyor" dedi.

Yıldızlar kategorisinde Işık Efe Yağız birinci, Mustafa Bartu Kantarlı ikinci, Elif Yaren Işık ise üçüncü olarak kupa kazanırlarken, 4 ve 10'uncu sıralar arasında ler alan sporcular Bedirhan Keskin, Mustafa Ali Aksu, Turgut Lefter Kantarlı, Mustafa Kemal Dalgıç, Hasan Kağan Oğuz, Eyüp Kaan Çetin ve Furkan Kocabaş madalya ile ödüllendirildi.

Küçükler kategorisinde ise ilk üç dereceyi sırasıyla Fahri Yağız Keskin, Tuna Anbarlı ve Arda Yaş paylaşarak kupaların sahibi oldu.

İlk üç derecenin ardından, dört ila onuncu sıralarda yer alan İlkim Fenerci, Mustafa Ömerülfarukoğlu, Sena Demir, Yalın Deniz Arı, Naz Fenerci, Umut Acar ve Elif Fatma Terim'e ise madalya verildi.

BİZE ULAŞIN