Büyükşehir’in ihalesine fesat karıştı iddiası

Harmandalı’daki çöplerin toplanması ile ilgili çıkılan ihaleye fesat karıştırıldığı öne sürüldü. İhaledeki iki firmaya belgede sahtecilik yaptıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu

Büyükşehir’in ihalesine fesat karıştı iddiası
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kent genelinde evsel ve sanayi atıkları depolamak amacıyla kullandığı Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı ile ilgili geçtiğimiz aylarda yaptığı hizmet alım ihalesini kazanan firma hakkında suç duyurusunda bulunuldu. İhaleye katılan Polikay Atık Yönetimi firması avukatı Koray Maral aracılığıyla, ihaleye katılan Aksal şirketi ile Zirve- Beyha iş ortaklığı hakkında 'resmi belgede sahtecilik, resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyanda bulunulması, hileli davranışlarla ihaleye fesat karıştırma' suçlarını işlediği iddiasıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu.

"İHALE DIŞI KALMALILAR"
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli'de halkı isyanın eşiğine getiren Harmandalı Katı Atık Depolama Tesisi'ni 25 Mayıs'ta gerçekleştirdiği ihaleyle 2.5 yıl daha yola devam kararı aldı. Çevrede yaşayan vatandaşların saatli bombaya benzettiği ve yarattığı çevre kirliliği sebebiyle büyük tartışmaya yol açan tesis 26 ay daha devam edecek. Büyükşehir, 26 ay süreyle düzenli katı atık depolama alan/atında çöplerin serilmesi, sıkıştırılması ve örtülmesi işi için 25 Mayıs'ta ihaleye çıktı. İhaleyi Aksal şirketi ve Zirve-Beyha iş ortaklığı kazandı. Aynı hizmet alım ihalesine katılan Polikay Atık Yönetimi şirketi, avukatı Koray Maral aracılığıyla ihaleye katılan Aksal şirketi ve Zirve-Beyha iş ortaklığı hakkında 'resmi belgede sahtecilik, resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyanda bulunulması, hileli davranışlarla ihaleye fesat karıştırma' suçlarının işlendiği iddiasıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. İhaleye katılan Aksal firması ve Zirve- Beyha iş ortaklığı şirketlerinin yetkililerince ihaleye katılabilmek için gerçeğe aykırı belgeler düzenlendiğinin öne sürüldüğü dilekçede şu ayrıntılar yer aldı: "Şöyle ki, ihale şartnamesi gereği iş makinasına sahip olmaları zorunluluğu vardır. Bu şartın yerine getirilememesi ihale dışı bırakılma gerekçesidir. Aksal firması da Zirve - Beyha İş Ortaklığı da şartnamede talep edilen aracı var gibi göstermek suretiyle hile yaparak ihaleye fesat karıştırmışlardır. İhale dışı kalmamak için sahte belge düzenleyerek, ihalede teklifle beraber sunulması istenen ve kendi malı olma şartı bulunan en az 2010 model çöp kompaktörü Türkiye'de mevcut olmadığı halde varmış gibi, ithalatçı veya tedarikçi fırmalardan proforma hükmünde belge ve fatura düzenleme yolu ile yeterlilik sahibiymiş gibi göstermek suretiyle suç işlemişlerdir. Yasal yollarla ve geçerli mesnetle böyle bir makinaya sahip değildirler. Varmış gibi belge düzenlenen makine Türkiye'de dahi değildir. Suç işleyerek haksız kazanç elde etmeye teşebbüs etmişler, ihaleye fesat karıştırmışlardır. Aksal ve Zirve- Beyha iş ortaklığı hakkında gerekli soruşturmalar yapılarak haklarında dava açılmasına karar verilmesini talep ederiz."
BİZE ULAŞIN