Aydın'da “Meme kanserinden erken tanı ile kurtulmak mümkün”

Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan ve Türkiye’de her 10 kadından birini tehdit eden meme kanserinden erken tanı ile kurtulmanın mümkün olduğu belirtildi.

Aydın'da “Meme kanserinden erken tanı ile kurtulmak mümkün”

Aydın Liva Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Elif Pelin Özün Özabay, "İlk evrede yakalanan meme kanserinin neredeyse tamamı tedavi edilebiliyor" diyerek kadınların kendilerini sürekli kontrol etmesini istedi.

Meme kanserinin daha çok 40 yaşından sonra görülmesine rağmen 20 yaşından sonra da görülebildiğini belirten bu nedenle kadınların 20 yaşından itibaren kendi kendilerini elle muayene edebileceğini belirten Liva Hastanesi hekimlerinden Dr. Özbay, "Kadınlar arasındaki görülme sıklığı ve belirti vermeden ilerlemesi korkutucu olsa da, ilk evrede yakalanan meme kanserinin neredeyse tamamı tedavi edilebiliyor. Bu nedenle kadınların 20 yaşından itibaren kendi kendini düzenli olarak muayene etmesi, aylık düzenli kontrollerini ve 40 yaşından itibaren de mamografi takibini yapması erken teşhis için önemsiyoruz. Gelişen tıp ile birlikte erken teşhis edilen meme kanserinden kurtulmak mümkün" dedi.

Meme kanserinin ele gelen boyuta ulaşmadan önlenmesi için 30'lu yaşlarda en az bir kere 40'lı yaşlarda ise her sene mamografi çektirilmesi gerektiğini ve kadınların bunu ihmal etmemesini öneren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Pelin Özün Özbay, "Sülalseninde meme kanseri olanların 25 yaşından sonra olmayanların ise 35 yaşından sonra ilk ultrasonagrafilerini yaptırmalarını tavsiye ediyoruz" diyerek her hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de erken tanının çok önemli olduğunu ifade etti.

BİZE ULAŞIN