Rıdvan bağışladı, Muğla zirve yaptı

Muğla'nın, 14 bin 483 organ bağışı ile Türkiye genelinde 5'inci sırada olduğu, nüfusuna oranla ise ilk sırada yer aldığı açıklandı.

Rıdvan bağışladı, Muğla zirve yaptı

Muğla'da 3 yıl önce düzenlenen panele katılarak kornealarını bağışlayan eski milli futbolcu Rıdvan Dilmen sayesinde bağışlara ilginin arttığı ifade edildi.

Türkiye'de 2017 yılının ilk 10 ayında organ bağışı sıralamasında İzmir 44 bin bağış ile birinci, İstanbul 36 bin 12 bağış ile ikinci, Manisa 19 bin 33 bağış ile üçüncü, Kocaeli 18 bin 198 bağış ile dördüncü ve Muğla 14 bin 483 bağış ile 5'inci sırada yer aldı. 2015 yılında Muğla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Tıbbi ve Dini Açıdan Organ Bağışı' konulu panele onur konuğu olarak katılan ünlü spor yorumcusu Rıdvan Dilmen'in kornealarını bağışlamasıyla kampanyaya ilginin daha da artığı vurgulandı.

Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, 18 yaşını dolduran herkesin sağlığında organlarını bağışlayabileceğini söyledi. Yeterli personel, tıbbi ve teknik donanıma sahip olunmasına ve yoğun bakım ünitelerinde her gün onlarca hastaya beyin ölümü tanısı konulmasına rağmen kadavra donör sayısındaki yetersizlik nedeniyle organ ve doku bekleyen hastaların sayısının arttığına dikkat çeken Müdür Tekin, "Organ nakil sayısı aynı oranda artış göstermemektedir. Bunun en büyük nedeni yapılan tüm çalışmalara rağmen hala organ bağışı konusunda toplumda, gerek tıbbi, gerekse dini açıdan eğitim ve bilgi eksikliğinin bulunmasıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır. Ayrıca Kur'an-ı Kerim'in Maide Suresi'nin 32. Ayeti'nde 'Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa sanki bütün insanları yaşatmıştır' buyrulmaktadır. İl genelinde tüm sağlık kurum ve kuruluşlarımızda stantlar açılmakta, broşürler dağıtılmakta, okul, cami, halk eğitim merkezi, kahvehane gibi vatandaşlarımızın yoğun bulunduğu alanlarda eğitim sunumları gerçekleştirilmektedir" dedi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Tekin, Sağlık Bakanlığı tarafından 2013 yılında ülke genelinde yapılan tüm organ bağışlarının tek bir sistem üzerinde toplanmasını sağlayan Türkiye Organ ve Doku Bağış Bilgi Sistemi (TODBS) oluşturulduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nda 2014 yılında düzenlediğimiz Tıbbi ve Dini Açıdan Organ Bağışı Paneli'ne spor yorumcusu Rıdvan Dilmen bizleri kırmayarak konuk oldu. Dilmen'in kornelarını bağışlaması organ bağışında patlama yaşanmasına neden oldu. Kendisine sizlerin aracığıyla teşekkür ediyorum. 2014 yılında 721 bağışçı ile 21'inci sıradayken, şimdi ise 14 bin 483 organ kişiyle beşinci sırada yer alıyoruz. Listenin başında İzmir yer alıyor. Ancak nüfus oranına göre Türkiye'de ilk sırada Muğla yer alıyor."

BİZE ULAŞIN